Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arstide Soome tööle värbamisest on saanud tulus äri

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Terviseameti andmetel töötab põhjanaabrite juures 600 Eestist pärit arsti. Tegelik number võib olla isegi suurem, sest liiklus on tihe ja tõendi välismaal töötamiseks on üldse kokku võtnud 1200 arsti ehk üks neljandik Eesti arstidest.

Nüüdseks on arstide vahendamisest saanud Eestis õitsev tööstusharu. ETV saade "Pealtnägija" leidis, et ainuüksi Tartus tegutseb kuus värbamis- ja vahendusfirmat, kellest viimane avas uksed läinud sügisel.

Firmad teevad kõik, et lahkumine võimalikult valutuks muuta - huvilistele pakutakse keelekursusi ning Soome minnes on neil kontaktisik, kellelt abi ja nõu paluda.

Eestis kodunenud soomlane Petri Puumalainen on staažikaim arstide välismaale värbaja ja väljarentija. Talle kuuluv firma Puumedi, mille kontor asub nooblis büroohoones Tallinnas, osaleb Soomes peamiselt omavalitsuste korraldatud hangetel ja enamasti rendib vastavalt konkursi tingimustele antud piirkonda meditsiinispetsialiste. Firma kontoris Tallinnas töötab 12 inimest, kellest pooled on keeleõpetajad.

Puumalainen tunnistab, et värbajad käituvad mõnikord liialt agressiivselt, kuid tema sõnul peaksid sedasi käituma ka Eesti haiglad. "Soomes ka tehakse niimoodi, et haiglad otsivad töötajaid. Kus on siin haiglad, rääkige, kus on Eestis haiglad, kes otsivad töötajaid? Soomes haiglad otsivad: tule meile, tule meile! Soomes ei paku kommi ainult vahendusfirmad, haiglad pakuvad ka," ütles Puumalainen.

"Ma arvan, et haiglad peaksid tulevikus olema positiivses mõttes agressiivsed," lisas ta.

Kuulutused vilguvad nii firmade kodulehtedel, erialaajakirjades, otsepostitustes kui pakkumistes konkreetsetele arstidele. Näiteks arstiteaduskonna rebastepeo sponsorite hulgas on mitte üks, vaid mitu tööjõuvahendusfirmat.

Vahendusfirmade omanikud on enamuses soomlased või kuuluvad rahvusvahelistesse kontsernidesse. Edukamate firmade aastakasumid ulatuvad äriregistri andmetel sadadesse tuhandetesse eurodesse.

Puumalaineni hinnangul on Eesti arstide emigratsioonibuum siiski pigem vaibumas ja ainult Eesti arstide vahendamisega ära ei ela. Mullu vahendas tema firma Soome 10 Eesti arsti, neist ainult kaks täiskohaga. Hambaarste vahendas Puumedi Soome mullu 30 ja neist ainult üks oli eestlane.

"Ma arvan, et neid jääb vähemaks ja vähemaks. Põhjus on see, et Soome ülikoolid on kahekordistanud alustamiskohti arstidele ja hambaarstidele. Mõne aasta pärast ei ole arste vaja. Lisaks on ka Eestis palgad tõusnud," selgitas Puumalainen.

Seetõttu värbab Puumedi arste juba teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest. Kõik neist koolitatakse välja Tallinnas. "Nad tulevad Eestisse, aga me ei tea, võibolla poole aasta pärast lähevad Soome. Nad on siin pool aastat tööl, võibolla rohkem, kui neile meeldib siin töötada," rääkis ta.

Arvestades, et Soomes töötab siiski vähemasti 600 Eesti arsti ja sotsiaalministeeriumi andmetel maksab ühe arsti väljaõpe 60 000 eurot, on Eesti põhjanaabreid spondeerinud umbes 40 miljoni euroga.

"Tartu ülikool töötab mõnes mõttes nagu Soome kuues teaduskond. See vajaks arutamist," tõdes Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekaan Joel Starkopf.

"Üks võimalus on tõele näkku vaadata. Kui 20 protsenti asub tööle Soome ja kui Soome on haridusega rahul, siis me ütleme et jah, see ongi süsteem ja seda oleks mõistlik riikidevahelise kokkuleppega ka rahastada ning niimoodi võtta," jätkas ta. Tema sõnul tuleks siis riikide vahel läbi rääkida, kuidas arstide koolitust rahastada.

Elukutselise vahendaja sõnul pole aga liikumine ainult ühesuunaline ja pilt on palju kirjum, kui pealiskaudsel vaatlusel tundub. Näiteks tuleks selles keerulises võrrandis arvesse võtta ka raviturismi, sest Eestis käib end ravimas palju soomlasi.

"Eesti teenib mõned miljonid eurod sellega, et Soome patsiendid tulevad Eestisse ja Soome riik maksab selle eest, et soomlased tulevad siia aina rohkem. Seda ka ei hüvita kindlasti Eesti. Muidugi, kuskilt tulevad plussid, kuskilt miinused. Ma arvan, et kokkuvõttes on see võibolla pluss-miinus null. Praegu miinuses, aga ma arvan, et tulevikus on rohkem plussis," rääkis Puumalainen.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: