Uus võimuliit lööb kaks ministeeriumi pooleks ({{commentsTotal}})

{{1395064335000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Omavahel ministrikohad jaganud Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid otsustasid ühtlasi kasvatada ministrite arvu ehk poolitada sotsiaalministri ning majandusministri ametikohad.

Reformierakond saab uues võimuliidus lisaks juba praegugi nende kontrollitavatele peaministri, välisministri, rahandusministri, keskkonnaministri ja kultuuriministri ametikohale siseministri, väliskaubandus- ja ettevõtlusministri ning tervise- ja tööministri portfelli. Neist kaks viimast on ametikohad, mida praeguses valitsuses ei eksisteeri.

Sotsiaaldemokraadid saavad kaitseministri, haridus- ja teadusministri, põllumajandusministri ja justiitsministri portfellid ning riigikogu esimehe ametikoha. Samuti läheb neile uutest nimetustest sotsiaalhoolekande ning majandus- ja taristuministri ametikoht.

Kui uus võimuliit lööb sotsiaalministri ja majandusministri ametikohad kaheks, siis portfellita regionaalministri koha kaotab ta sootuks.

Ministrite nimed veel selgunud ei ole. Vaid sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser ütles "Aktuaalsele kaamerale", et temast saab kaitseminister ning tõenäoliselt esitab SDE riigikogu esimehe kandidaadiks Eiki Nestori. 

"Me muudame valitsuse töö Soome eeskujul dünaamilisemaks ja võimaldame ministritel juhtida valdkondi, mis ei pruugi olla jäigalt seotud ministeeriumide piiridega. Ministeeriumide arv ei muutu, kuid valitsustel nüüd ja edaspidi on võimalik nimetada ministreid vastavalt sisulistele poliitilistele prioriteetidele," kommenteeris jaotust peaministrikandidaat Taavi Rõivas.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser märkis, et sotsiaaldemokraatide jaoks olulised teemad on laste- ja perepoliitika, hariduspoliitika ning kestlik majandus- ja põllumajanduspoliitika.

"On loomulik, et just nendes valdkondades võtame loodavas valitsusliidus ka valitsusvastutuse. Kindlasti tahavad sotsiaaldemokraadid teostada avatud ja kaasavat riigivalitsemist ja tuua valitsusse värskeid ideid ja uut kvaliteeti," lausus Mikser.

Veel lõuna paiku käisid riigikogus delegatsioonide vahel viimased läbirääkimised maksupoliitika osas ning pärast kella 16 anti kokkulepetest, sh katteallikatest koalitsioonilubadustele teada. 

Seejärel siirduti veel umbes tunniks kinniste uste taha ja orienteeruvalt pärast kella 17 lubas valitsusliit avalikustada, millise kokkuleppe alusel jaotatakse valitsuses ministritoolid. 

See, milliste inimestega valitsus komplekteeritakse, jääb mõlema partei sisemiselt otsustada ja selgub tõenäoliselt lähipäevil, mil peaministrikandidaat Taavi Rõivas esitab nimekirja presidendile kinnitamiseks.

Praegu võimul olevas valitsuses on peaminister Andrus Ansipi kõrval nii Reformierakonnal kui ka IRL-il kuus ministriportfelli.

IRL-i ridadesse kuulus siiani haridus- ja teadusminister, kaitseminister, majandus- ja kommunikatsiooniminister, põllumajandusminister, siseminister ning regionaalminister ehk erakonnale kuulus kokku kuus kohta valitsuses.

Reformierakonnal oli välis-, sotsiaal-, rahandus-, kultuuri-, keskkonna-, justiits- ja peaministri portfell ehk kokku seitse kohta valitsuses.

Uus valitsuskoalitsioon vähendab tööjõumakse, sealhulgas langetab tulumaksu 20%-le, suurendab tulumaksuvaba miinimumi 154 euroni ja toetab töötuskindlustuse määra vähenemist 0,6% võrra.

Lastetoetused tõusevad esimesele ja teisele lapsele 45 euroni ning vajaduspõhiselt veel 45 euro võrra. Kolmanda lapse toetus tõuseb 76,7 eurolt 100 euroni. Kaitsekulud tagatakse vähemalt 2% SKT-st.

Jürgen Ligi ütles "Aktuaalsele kaamerale", et rahaline kate tuleb otsesest kokkuhoiust, parema finantsjuhtimise arvelt ning tõuseb tubaka- ja alkoholiaktsiis ning muudatused tulevad erimärgistatud kütuse kasutuses.

Riigikogu SDE fraktsiooni liige Rannar Vassiljev ütles, et tulenevalt kahe erakonna erinevast ideoloogilisest taustast tuli katteallikad, arvestades, et leida ideoloogiavabadest valdkondadest, mis tegi selle protsessi keerulisemaks.

Vassiljev ütles, et arvestatud on ka väikese rahalise reserviga juhuks, kui majanduskasvu prognoos on eelarve koostamise ajal arvatust kehvem. 

Toimetaja: Priit Luts, Anna-Liisa VillmannHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: