Rõivas: lubaduste katteks kuluvad paarsada miljonit leitakse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Peaministrikandidaat Taavi Rõivas ütles, et koalitsiooniläbirääkimistel kokku lepitud lubaduste täitmiseks kulub paarsada miljonit eurot, ning kinnitas, et see raha leitakse, säilitades samas riigieelarves struktuurse tasakaalu.

ETV saatele "Terevisioon" antud intervjuu alustuseks ütles Taavi Rõivas, et tal on väga hea meel, et talle esitatakse küsimusi selle kohta, kust tuleb raha lubaduste täitmiseks - tulumaksuvaba määra tõstmiseks, keskmise pensioni tulumaksuvabaks muutmiseks, lastetoetuse tõstmiseks jne.

"Sest nii me näeme, et nii peaminister Ansipi, rahandusminister Ligi kui natuke ka minu enda töö on kandnud vilja ja inimesed on mõistnud, et tasakaalus riigi rahandus on tegelikult kõige alus. Ja just neid küsimusi peabki kindlasti valitsuselt küsima. Kui me vaatame nüüd neid konkreetseid lubadusi ja katteallikaid, siis tõsi - meil on lubadusi, mis ühelt poolt suurendavad toetusi ja parandavad eeskätt just lastega perede toimetulekut, ja teisalt on lubadusi, mis inimeste taskusse raha rohkem jätavad, ehk siis tööjõumaksude langetamine," rääkis Rõivas.

"Aga meil on ka täpselt sama palju katteallikaid, millest suurematest me oleme juba rääkinud. Väiksemaid on meil terve ports, ja neid tõesti miljoni ja kolme ja viie miljoni kaupa - küllap me jõuame ka nendest õigel ajal rääkida," lisas ta. Katteallikate suurus on tema sõnul ühe ja kahe protsendi vahel riigieelarvest.

"Suurusjärguna on see paarisaja miljoni piires. Siin on natuke erinevad nüansid. Tulumaksu langetamisega oli riigieelarve tasakaalu arvestades juba eelnevalt arvestatud. Samas lastetoetuse tõus ja tööjõumaksude langetamine - täiendav laiendamine siis tulumaksuprotsendile lisaks - on nüüd täiendav, ja sellele me pidime katteallikad leidma. Katteallikate hulgas on meil näiteks senisest märksa kiirem alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus. See on üks teema, mis oli ka praeguse, ametis oleva valitsuse poolt vastu võetud alkoholi- ja tubakapoliitikas tähtsal kohal. Et tervistkahjustavad ained ei muutuks poes ajaga mitte kättesaadavamaks, nagu nad on ajaga paraku muutunud, vaid valitsus soovib anda selge signaali, et me võtame pahedest ja anname selle raha siis lastega peredele, kes seda raha siis rohkem vajavad.

Peaministrikandidaadi sõnul on katteallikaid veel. Erimärgistatud kütuse ligi 60-miljoniline maksuerisus asendatakse toetustega, et maksumaksja raha täpsemalt kasutada. Vähemalt 15 miljonit eurot tahetakse leida, parandades ministeeriumide finantsjuhtimist, milleks rahandusministeerium on välja töötanud detailse kava.

Väiksematest summadest rääkides ütles Rõivas, et näiteks umbes 3 miljonit eurot loodetakse leida sellest, et Eesti Loto saab võimaluse oma tegevust reklaamida. Ta lisas, et nii on katteallikaid otsitud konsultatsioonide esimestest päevadest alates.

"Kui majandusprognoos väga palju halveneb, siis küllap tuleb ka kriitiliselt olukorda hinnata. Samas ma olen küll veendunud, et eelarve struktuurses tasakaalus on võimalik hoida ja see tasakaalu näitaja saab olema sama, mis on ka ametis oleva valitsuse eesmärk olnud. Selles mõttes siin nagu muutusi küll ei oleks näha."

Mustvalgel saab neid numbreid Rõivase sõnul näha pärast seda, kui koalitsioonierakonnad on need heaks kiitnud ja koalitsioonilepe küps.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: