Maruste: kooseluseaduse pärast ei jääks abielusolijad millestki ilma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Uue valitsuskoalitsiooni tulekuga on riigikogus moodustatud kooseluseaduse eelnõu arutamiseks töörühm. Üks töörühma liikmetest, Rait Maruste, rääkis, et abielupaaride jaoks midagi ei muutuks, küll aga muutuks lihtsamaks nende elu, kes abielus ei ole.

 Ideaalis peaks kooseluseadus reguleerima ja kaitsma kõigi kooselavate paaride õigusi ja kohustusi soost olenemata. Kooseluseaduse suurimad vastased on seda nimetanud homoseaduseks, pooldajad kinnitavad, et tegu on sooneutraalse seadusega, vahendas "Aktuaalne kaamera."

Eestis sünnib väljaspool abielu lapsi rohkem kui abielus ja praegu on laste õigused erinevalt kaitstud. Kooseluseaduse pooldajad kinnitavad, et selline seadus annab paaridele, kes ei taha või ei saa abielluda, võimaluse reguleerida oma varalisi suhteid ja kaitsta sellistest suhetest sündinud lapsi.

"Abielu on ja jääb mehe ja naise vaheliseks suhteks, aga teine asi on perekonnaelu - family life, millele on õigus igaühel. Kui inimestel on sügav isiklik valik elada koos perekonnaelu, siis nad peaksid saama selleks võimaluse ja ka vastavad õiguslikud garantiid," selgitas riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Rait Maruste.

Ka keskerakonna fraktsiooni liige Olga Sõtnik on veendunud, et kooseluseadust on Eestile vaja, sest see kaotab osa ebavõrdsusest, mis Eesti ühiskonnas praegu on. Sõtnik kuulub riigikogu töörühma, kes seadust parlamendisaali küpseks vormima hakkab.

"Kuna tegu on sooneutraalse seadusega, siis ta peaks kaitsma kõiki neid paare, nii samasoolisi kui erinevast soost, ning andma neile võimaluse oma suhteid ja õigusi, mis tekivad selle kooselu jooksul, riigi ja teiste ees näidata," selgitas Sõtnik.

Riigikogu IRL-i fraktsioon on avalikult teatanud, et ei poolda kooselu seadust.

Fraktsiooni liikme Liisa Pakosta hinnangul muudaks seaduseelnõu praegune versioon laste olukorra hoopiski halvemaks, sest neid pole arvesse võetud. Pakosta arvates vajaksid põhjalikku ümbervaatamist kõik laste õigusi puudutavad seadused.

"Kui seda eelnõu vaadata, siis see lapse asetus, et kas see laps on mingi asi, mida jagatakse täiskasvanud inimeste vahel või on see väljund hoopis teistsugune... võib-olla peaks lahendama kinnisvara koosostmise küsimusi ja lapse kasvatamist puudutavaid küsimusi eraldi seadustes," ütles Pakosta.

Konservatiivne rahvaerakond teatas, et peab kooseluseadust homoseaduseks ja see seab kahtluse alla uue valitsuskoalitsiooni tõsiseltvõetavuse.

Reformierakondlane Maruste ütles konservatiivide väidet kommenteerides, et klassikalises abielus heteroseksuaalid ei jääks kooseluseaduse pärast millestki ilma. "Kõik jääb endiseks, ainult teiste inimeste probleemid lahendatakse ära," rääkis Maruste.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: