Anvelt: Venemaa kodakondsust pakkuv eelnõu on nagu uue relvaliigi katsetus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andres Anvelt.
Andres Anvelt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tulevase justiitsministri Andres Anvelti hinnangul on Venemaal valmiv seaduseelnõu, mis annaks kõigile kunagisel Venemaa keisririigi või Nõukogude Liidu territooriumil elavatele inimestele võimaluse Vene kodakondsus saada, kui uue relvaliigi katsetus polügoonil.

"Oma siseriiklike kodakondsuspõhimõtete laiendamine nendele riikidele, kes keerulise ajaloo tõttu on eri põhjustel, enamikus vallutuslikel, pidanud kuuluma impeeriumi koosseisu, kannab endas pigem propagandistlikku iseloomu," ütles Anvelt Õhtulehele.

Anvelt märkis, et on huvitav, kas seadus hakkab kehtima ka Alaska elanike ehk USA territooriumi kohta, mis on kunagi olnud Venemaa osa või on ta suunatud pigem Euroopa naabritele hoiatusena.

"Eesmärk ei ole kindlasti oma kaasmaalaste õiguste sisuline kaitse, sest demokraatlikes riikides ei tee seadused üldiselt vahet, kas on tegu kodaniku või alalise elamisloaga välismaalasega. Sellest vaatevinklist ei ole eraldi seadusel mingit mõtet," leidis Anvelt.

Anvelti sõnul on kindlasti ka Soomes, nagu Eestiski inimesi, kes võivad sellistele üleskutsetele reageerida, sest infosõja tingimustes ei ole paukpadrunitel mõtet. "Võib ainult arvata, et seaduse vastuvõtmisel reageerivad Venemaa naaberriikidest organiseeritult aktiivsed inimesed, kes soovivad selle seaduse järgi kodakondsust saada," tõdes Anvelt ning lisas, et kindlasti ei ole see massiline, aga infosõjas saab edukalt kasutada võimendatult ka üksikjuhtumeid.

Venemaal valmiv eelnõu seab kodakondsuse saamise tingimuseks vene keele oskuse ja senisest kodakondsusest loobumise ning taotleja peab ka näitama, et on vene keele kandja, mis tähendab selle keele kasutamist pereringis ja muudes olukordades.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: