Ossinovski: saan sõimata nii venelastelt kui ka eestlastelt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jevgeni Ossinovski
Jevgeni Ossinovski Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tulevane haridusminister Jevgeni Ossinovski (SDE) nendib, et ta saab sõimata nii venelastelt kui ka eestlastelt ja peab seetõttu leidma konsensuse.

Esimest korda Eesti iseseisvuse ajal saab valitsuse liikmeks vene taustaga minister, Ida-Virumaalt riigikogusse valitud 28-aastane Jevgeni Ossinovski, kirjutas teda intervjueerinud Helsingin Sanomat.

"Venemaa on Ukrainas näidanud, et on valmis  "kaitsma" välismaal kaasmaalasi. Nende hulka võiks kuuluda ka Ossinovski, vene perekonna laps, kes õppis eesti keelt alles koolis," kirjutas leht.

"Mina kindlasti ei nõustu sellega," ütles Ossinovski.

Helsingin Sanomat meenutab, et venekeelset ministrit on Eestis viimati nähtud rohkem kui 20 aastat tagasi, üleminekuvalitsuses enne Nõukogude Liidu lagunemist (rahvussuhete problemaatikaga tegelnud Artur Kuznetsov Edgar Savisaare valitsuses 1990-1991 - toim), ja  portfellita rahvastikuministrina 2000. aastate algul (Eldar Efendijev Siim Kallase valitsuses 2002-2003 - toim). Ükski vene taustaga inimene ei ole iseseisva Eesti poliitikas jõudnud nii kaugele kui Ossinovski.

Kommenteerides Venemaa süüdistusi ÜRO julgeolekunõukogus Eesti keelepoliitika aadressil ja selle kõrvutamist Ukraina keelepoliitikaga, ütles poliitik, et see ei üllata Eestis kedagi ning et sellega on harjutud. Ta lisas, et Venemaa avaldusi peetakse Eestis sekkumiseks Eesti siseasjadesse ning seepärast ei paranda need venelaste olukorda. 

"Muuseas on samad teemad esil ka diskussioonis Eesti sees. Ka minu arvates on ebanormaalne, et Eestis on ligi 90 000 inimest ilma ühegi riigi kodakondsuseta."

Krimmi sündmustetõttu on Eestis ja Lätis püstitatud küsimus nendes riikides elavate venelaste lojaalsusest.

"Sisemisest julgeolekuohust rääkimine on väga solvav Eesti venelaste enamuse suhtes, kes on Eesti vabariigi suhtes lojaalsed," ütles Ossinovski. Negatiivseks peab ta aga seda, et 2000. aastatel on Eestis kasvanud Venemaa kodanike arv.

Integreerimispoliitika ei ole Eestis soovitud tulemusi saavutanud. Samuti kahtlustab ta, et vene õpilaste tulemused eesti keeles õpetatavates ainetes on halvenenud. Haridusministrina tahab ta tellida selles asjas sõltumatu uurimuse.

"Kui tulemused on head, siis on need head ja ma olen eksinud," ütles ta. Kui need on aga halvad, peab uus valitsus leidma uusi abinõusid. 

"Saan sõimata venelastelt, et ma ei kaitse küllaldaselt venelaste huve. Eestlastelt saan sõimata, et oleksin justkui oma kodumaa reetja. Ainus viis edasi minna on leida konsensus. Tahan ehitada sildu, mitte barrikaade."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: