Pevkur: loodetavasti jätkab uus justiitsminister tööd inimeste põhiõiguste tagamisel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti siseminister Hanno Pevkur
Eesti siseminister Hanno Pevkur Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ametist lahkuv justiitsminister Hanno Pevkur (Reformierakond) märkis usutluses ERR-i uudisteportaalile, et tema pooleteise aasta pikkuse ametiaja jooksul viidi läbi mitu edukat reformi ning avaldas lootust, et uus ametisse asuv minister (Andres Anvelt) jätkaks tööd inimeste põhiõiguste tagamisel.

Millised olid suurimad kordaminekud?

Positiivset, mida meenutada, on palju. Mul on väga hea meel, et selle aasta juulis jõustuvad kaks väga olulist seadust ehk avalikku korda reguleeriv korrakaitseseadus ja majandustegevust reguleeriv majandustegevuse seadustiku üldosa seadus, mis parandab ettevõtluskeskkonda ja muudab oluliselt ettevõtjate suhtlemist riigiga lihtsamaks.

Eesti elu ja inimesi mõjutab oluliselt ka sellel aastal riigikogus vastu võetud korteriomandi- ja korteriühistuseadus, mis puudutab umbes miljonit Eesti inimest ja muudab õigussuhted korteriühistutes selgemaks.

Riigikokku sai saadetud ka ehitusseadustik ning planeerimisseadus, mis teevad tulevikus nii ehitamise kui planeerimise lihtsamaks ja tugevdavad järelevalvet valminud ehitiste üle.

Eelkõige väikeettevõtjate elu lihtsustamiseks võetakse aprillis kasutusele mugav raamatupidamiskeskkond, kus on kohe ettevõtlusega alustades võimalik hallata ja korras hoida ettevõtlusega kaasas käivat raamatupidamise kohustust ning vähemalt esialgu on see tasuta.

Seaduseelnõuna sai valmis väga pikk ja suur töö karistusõiguse revisjoni näol. Samuti jõudis parlamenti väärteomenetluse seadustik. Mõlemad eelnõud kaasajastavad senist karistusõigust väga suurel määral.

Eelmisele aastale tagasi mõeldes on äärmiselt oluline uue korruptsioonivastase seaduse ja strateegia jõustumine.

Jätkus kohtumenetluste kiirendamise eesmärgil ellu kutsutud kohtureform, mis on juba tänaseks oluliselt lühendanud keskmisi menetlusaegasid. See on oluline nii Eesti elanikele kui ka investoritele kaugemalt. Meie kohtusüsteem on sõltumatu ja kiire.

Valmis on saamas ka huvide deklaratsiooni uus register, mis muudab varade seisu esitamise inimestele lihtsamaks ja avalikkusele läbipaistvamaks. Samuti on valmimas uus jälitustoimingute register.

Ehk on olnud äärmiselt viljakad poolteist aastat ja mul on siiralt kahju, et see teekond seekord minu jaoks pooleli jäi, kuna lõpetamata asju on palju.

Milliste probleemidega peaks tööd jätkama uus minister?

Minu jaoks on äärmiselt oluline, et juba parlamendis olevad seaduseelnõud seadustena ka vastu võetaks, misläbi muutuks Eesti elu kindlasti paremaks. Samuti on minu südameasjaks olnud alati isikute põhiõigustega seonduv ehk ma väga loodan, et uus minister jätkab alustatud tööd isikute põhiõiguste paremaks tagamiseks.

Sinna hulka kuuluvad näiteks jälitus- ja läbiotsimislubade otsustamise viimine vaid kohtu pädevusse, tugevam kontroll antud lubade üle, vahistamistähtaegade lühendamine ja palju muud. Samuti on põhimõtteliselt valmis julgeoleku- ja taustakontrolli reguleeriv eelnõu.

Minu plaanides olid ka elatisvõlgnikelt võla kättesaamise efektiivsemaks muutmise küsimus, mis sai kirja ka koalitsioonilepingusse.

Sel aastal tuleb lõpule viia intellektuaalse omandi reformieelnõu.

Kindlasti soovitan uuel ministril alustada ühinguõiguse kodifitseerimist. Oleme juba esimesed sammud selles suunas astunud ja sügiseks peaks valmima lähteülesanne.

Tarbijaõiguste kaitse suurendamist võiks jätkata. Eile saatsime teistele ministeeriumidele ja huvigruppidele arvamuse avaldamiseks väljatöötamiskavatsuse tarbijalt nõutatavatele sissenõudmiskuludele piirangute seadmiseks.

Samuti saatsime kooskõlastusringile eelnõu, mis seab ülempiiri tarbijakrediidi lepingute krediidikulukuse määrale ja keelata tarbijavaidluste lahendamisel vahekohtute kasutamine, mis peaks eelkõige lahendama SMS-laenudega seotud probleeme.

Julgen väita, et justiitsministeeriumis on uuel ministril suhteliselt lihtne. Asjad on joonel ja ministeeriumis töötavad inimesed väga tublid.

Millised olid suurimad tagasilöögid?

Jäägu see oponentide hinnata.

Mida soovite uuele ministrile?

Edu!

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: