Kallas soovitab Euroopa teede parandamiseks kaaluda teemaksu kehtestamist ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Euroopa teedevõrgu parandamiseks peaks kaaluma teemaksu kehtestamist, ütles Euroopa Komisjoni transpordivolinik Siim Kallas Brüsselis transpordikonverentsil peetud kõnes.

Kallas leiab, et "kasutaja maksab" põhimõttel on võimalik lõpetada aastaid kestnud alarahastus teedekorrashoius, vahendasid ERRi raadiouudised.

Transpordivolinik ütles Brüsselis enda korraldatud transpordikonverentsi avasõnades, et senine lähenemine, mille järgi peaks piirama maanteetransporti ja eelistama alternatiivseid transpordiviise, on olnud liiga kitsas. Transpordisektor, mille osakaal Euroopa Liidu tööhõives on viis kuni kaheksa protsenti, peab olema majanduslikult elujõuline, jätkas Kallas.

"Räägitakse palju igasugustest muudest headest asjadest, aga kuidagi peab see kõik toimima ka. Lõpuks jõutakse sinnamaani, et kui ta ei toimi, siis paneme sinna avalikku raha, aga siis tekib väike küsimus, et kus see avalik raha tuleb," selgitas ta.

Mõnel juhul ei tulegi, sest Kallase sõnul teeb Ida-Euroopa teedevõrgustik Euroopale häbi.

Kroonilise alarahastamise vastu aitaks tema arvates "kasutaja maksab" põhimõte, mis teisisõnu tähendaks teemaksude kehtestamist.

Kallas tunnistas, et teemaksude sisseviimine võib olla poliitiliselt keeruline, ent märkis, et üldine areng liigub selles suunas.

Hüpates teisi poliitiliselt tundliku teema peale, küsis ERR korrespondent Kallaselt, kas Euroopa Komisjonis ette valmistatavates kolmanda etapi sanktsioonides Venemaa vastu kaalutakse ka transpordivaldkonda puudutavaid meetmeid.

"Transpordiga Venemaad pitsitada suurt ei ole võimalik. Me sellistest transpordisanktsioonidest palju ei räägi, küll aga Ukraina aitamisest," vastas volinik.

Peagi peaksid Euroopa Liidu transpordiministrite lauale jõudma lennundusleping Ukrainaga. "Ukraina lennukompaniid saavad rohkem juurdepääsu Euroopale ja Euroopa lennukompaniid saavad sinna rohkem juurdepääsu. Aga mis meie jaoks on eriti tähtis on see, et turvalisuse üle kehtivad samad reeglid. Seetõttu saame me pakkuda Euroopa reisijatele suuremat kindlustunnet ja eks Ukraina reisijadki näevad selles rohkem kindlustunnet," selgitas ta.

 

Toimetaja: Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: