Rõivas ei välista Eesti Energia õlitehaste börsile viimist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Taavi Rõivas
Taavi Rõivas Autor/allikas: ERR

Vastne peaminister Taavi Rõivas ütles, et uus koalitsioon kavatseb analüüsida võimalusi erakapitali kaasamiseks riigiettevõtetes. Ühe näitena tõi ta Eesti Energia õlitehased, mille puhul võiks tema arvates edaspidi kaaluda nende börsile viimist.

"Mida me oleme arutanud on see, et kui Eesti Energial õnnestub õlitehas kasumlikult tööle saada ja tulevikus õlitehaseid juurde ehitada, siis tuleks kaaluda ka seda võimalust, et me ei ehita tehaseid ainult laenukoorma toel või ei küsi maksumaksa rahakotist investeeringuteks raha, vaid me vähemasti kaalume ka seda võimalust, et anda näiteks Eesti inimestele võimalus börsi kaudu investeerida," ütles Rõivas Vikerraadio saates "Peaministritund."

Tema sõnul ei viidaks seda plaani kindlasti ellu käesoleva aasta jooksul, vaid koalitsioon on võtnud eesmärgiks teha analüüsi, kas ja kuidas see oleks mõistlik. Analüüsi käigus selguks ka, kas erakapitali kaasamine toimuks börsi kaudu või mõnel muul moel.

"Ka Eesti Energial on teatud funktsioonid, mis oma olemuselt peavad olema riigi omandis ja riigi kontrolli all. Kindlasti on nende hulgas elektrivõrgud, see on ka üks põhjus, miks Elering Eesti Energiast eraldati - Eleringi puhul ei kujutaks keegi ette, et ta ei oleks riigi omandis. Aga samas on Eesti Energia portfellis selliseid tegevusi, kus võiks kaasata investorina ka teisi omanikke peale riigi, kus ettevõtluse või vabal turul toimetamise element väga suur," rääkis Rõivas.

Kui saatejuhid küsisid peaministrilt, kas tema jutust ei kuma läbi rahulolematus Eesti Energia praeguse tegevusega. Rõivas vastas seepeale, et päris niimoodi ta oma seisukohta ei sõnastaks.

"Ma pigem ütleks nii, et Eesti Energia tegevuse hulgas on ka neid harusid - ma ei pea siin ilmtingimata üldse elektritootmist silmas - kus see ei pea olema 100% riigi omandis. Eesti Energia ei ole tegelikult üks ettevõte, tal on väga palju tütarettevõtteid. Need erinevad projektid, kus vabalt turult taotletakse kasumit, seal võib olla ka täiendavaid omanikke kaasatud. Miks mitte, Eesti inimesed ka ise, Eesti finantsringkonnad, kõik on olnud ju huvitatud, et oleks rohkem ettevõtteid, ka kodumaiseid, kellesse oleks võimalik investeerida ja kelle edusse uskuvatel inimestel oleks võimalik oma säästusid ka nende aktsiatesse paigutada," selgitas Rõivas.

Ka äriringkonnad on huvitatud, et rohkem ettevõtteid oleks börsil

Lisaks Eesti Energiale arutab ja analüüsib koalitsioon ka teistesse riigiettevõtetesse erakapitali kaasamist, sest Rõivase sõnul on Eesti inimeste ja äriringkondade huvi selle vastu olemas.

"Meil ei ole mingit salajast müügiplaani. Arutelusid on olnud ju aastaid. On need ettevõtted, mis kindlasti peavad olema riigi omandis kas julgeolekukaalutlustel, strateegilistel kaalutlustel või ka majanduslikel kaalutlustel. On neid ettevõtteid, mis ilmtingimata riigi omandis olema ei pea," rääkis peaminister.

"Võtame näiteks selle näite, et Rootsis eraldati riikliku kinnisvaraettevõtte portfellist sümbolväärtusega hooned, sealhulgas kõik, mis on kuningliku perekonnaga seotud ja kõik ajalooliselt olulised hooned ühte blokki, mis jäeti 100% riigi omandisse. Need hooned, kus on klassikalised bürood, nende jaoks tehti eraldi ettevõte ja selle eraldi ettevõtte arvestatav osalus ei ole enam riigi omandis. See on üks võimalus, kus suunas liikuda. Aga veelkord, ei tasu sellest ka midagi sellist välja lugeda, nagu oleks plaanis teha mingi uus tohutu erastamislaine. Huvi, me tunnetame, on olemas, nii Eesti inimestel laiemalt kui ka finantsringkondades kitsamalt, et oleks ka Eesti ettevõtteid rohkem börsil. Aga ainult börsi elavdamise pärast keegi midagi müüma ka ei hakka," jätkas ta.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: