Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuberkuloosiravis võib peagi tulla läbimurre

Tuberkuloosihaige kopsud.
Tuberkuloosihaige kopsud. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Maailmas haigestub raskesti ravitavasse tuberkuloosi vormi aastas umbes pool miljonit inimest. Paari aasta jooksul jõuab turule ravim, mis on andnud selle haigusvormi ravis varasemast tõhusamaid tulemusi.

Eestis haigestus mullu tuberkuloosi veidi alla 300 inimese, vahendasid ERRi raadiouudised.

Kui viimase 50 aasta jooksul pole tuberkuloosiravimite vallas erilisi uuendusi toimunud, siis nüüd on lootus, et lähema paari aasta jooksul jõuavad turule kaks ravimit, mis on andnud teistega võrreldes oluliselt paremaid tulemusi.

Eestis mullu tuberkuloosi haigestunute puhul oli iga kuuenda korral tegu ravile raskesti alluva ehk multiresistentse vormiga. See on haigusvorm, mille haigustekitaja on tuberkuloosi kahe põhiravimi suhtes vastupanuvõimeline. Kui hariliku tuberkuloosi ravi vältab umbes pool aastat, siis raskesti alluva vormi puhul võib kuluda paranemiseni kaks aastat. See on ka põhjus, miks tuleb hoolimata tuberkuloosiravi haigele täielikust kompenseerimisest ikka ette ravi katkesatamisi.

Tartu ülikooli kliinikumi kopsukliiniku tuberkuloosiosakonna juhataja Manfred Danilovitsi sõnul teeb see haigusega võitlemise veelgi keerulisemaks. "Teatud protsent haigetest siiski ei saa aru oma haiguse olemusest ja ei pea sellele kaheaastasele ravile vastu" rääkis ta.

"Euroopast on tulnud ka andmed, et neljast haigest kolm või kaks tahavad ravi selle kahe aasta jooksul katkestada. Kui tulevad korduvad ravikatkestused, siis muutub haigustekitaja veel halvemaks selles mõttes, et osa preparaate langeb veel välja," jätkas Danilovits.

Praegu on Eestis põhirõhk suunatud riskigruppides haiguse avastamisele. Siinkohal on tegu HIV positiivsete ja alkoholi kuritarvitajate ning narkomaanidega. Tervise arengu instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul on aga igal aastal umbes pooled haigestumisjuhud ka täiesti tavaliste inimeste seas.

"Nõrgemad on need, kes põevad HIV-viirust või mõnd raskemat haigust või kes elavad ebatervislikku elu. Pooled neist 287 haigestunust on n-ö riskigrupi patsiendid - madala haridustasemega, alkoholilembesed või kasutavad narkootikume, aga teine pool on täiesti tavalised kenad ja toredad inimesed igast vanuseklassist. Eelmine aasta oli kõige noorem üheaastane ja kõige vanem 102-aastane," rääkis Viiklepp.

Kaks kolmandikku haigestunutest on mehed, naisi on tuberkuloosihaigete seas vähem.

Kui viimased viiskümmend aastat pole toonud tuberkuloosi ravimite ringis erilisi muutusi, siis nüüd on Manfred Danilovitsi sõnul läbimurre vahest kõigest aasta-paari kaugusel.

Nimelt on Eestigi osalenud kahe multiresistentse tuberkuloosi ravimi uuringus, mis on tänaseks juba ka Euroopas ametlikult registreeritud. "Kaks sellist kindlat ravimit, mis on kliiniliste katsetuste käigus näidanud väga head raviefektiivsust, just nende haigusvormide puhul, mis on raskesti ravitavad," ütles Danilovits.

Kuna Eestis tehti ravimi katsetusi, siis saab Eesti ilmselt ka üks esimesi riike, kus neid ravimeid on võimalik osta.

Raskesti ravitavasse tuberkuloosi vormi haigestub maailmas aastas umbes pool miljonit inimest. Danilovitsi sõnul on selles vallas umbes kaheksa ravimikandidaati veel, mis on jõudnud esimeste kliiniliste testideni. Kas sealt ka uusi ja veelgi tõhusamaid ravimeid tuleb, selgub aga varemalt viie aasta pärast.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: