Ettevõtted on hädas kala müümisega ida poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Paljude kalapüügiettevõtete sõnul on kilu ja räime keeruline ida suunal turustada ning laod on kevadhooajal püütud kala täis.

Pehme ja soodsa talve tõttu on Liivi lahe püügikvoodid laevadel juba välja püütud. Tõsine katsumus on aga see, kuhu kala panna, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juba detsembris peatas Venemaa kaheksa Eesti kalaettevõtte toodangu sisseveo ja kuigi tänaseks on kaks neist ekspordivõimaluse tagasi saanud, on olukord jätkuvalt pingeline.

Eesti kalurite liidu juhatuse esimees Mart Undresti sõnul püüti oma sammudega turgu rahustada. "Esialgne plaan oli see, et me jätame võimalikult palju kala merre, et ei ole mõtet seda välja püüda, kuna laod olid juba niigi täis. Piirasime laevade väljapüüke ning läbi selle püüdsime turgu rahustada ja kontrolli all hoida," selgitas ta.

Praegu on suudetud tema sõnul ladudesse veidi ruumi tekitada, et laevad suudaksid mingisuguseski rütmis töötada. "Aga on ladusid, mis on tõesti täis. Me oleme püüdnud uusi üüripindasid otsida. See on meil nagu igapäevane töö," lisas Undrest.

Keeruline poliitiline olukord Ukrainas tekitab ka sellesse riiki kala eksportivatele ettevõtetele suurt segadust.

Undrest selgitas, et kala transpordiga oli suuri probleeme, sest kiirteed olid teeblokaadide tõttu kinni ning keegi ei tahtnud kriisipiirkondadesse sõita. "Mingil määral on tänaseks olukord pisut paranenud, aga mida see edasi toob, ei oska öelda," tõdes ta.

Krimmis olid Undresti sõnul mitu suurt konservitööstust, kuid pole teada, milliste reeglite alusel nemad edasi töötama hakkavad. "Valuutaturgudel on sellest kriisist tulenevalt käinud väga suured hüpped üles-alla ja see teeb kogu arveldamise väga keeruliseks," märkis Undrest.

Kala eksport moodustab Eesti toiduainetetööstuse ekspordist umbes veerandi. Eestis püütavast 50 000 tonnist kilust ja räimest on varem koguseliselt umbes 75 protsenti eksporditud just Venemaale, Ukrainasse, Valgevenesse, Kasahstani.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: