Rasmussen: Venemaa käitumine ei too uut külma sõda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Selle aasta sügisel NATO peasekretäri kohalt lahkuv Anders Fogh Rasmussen ei usu, et Venemaa käitumine Ukraina suhtes tähendab uue külma sõja algust, sest Venemaa on võrreldes Nõukogude Liiduga selleks liiga nõrk.

Anders Fogh Rasmussen andis intervjuu kolmele Balti riigi ringhäälingule paar päeva pärast USA kongressi kirja, milles väljendatakse muret Venemaa kavatsuse üle võtta kontrolli alla Ida- ja Lõuna-Ukraina, tungida Transnistriasse ning tegutseda ka Balti riikides, vahendas ETV saade "Välisilm".

Leedu ringhäälingu ajakirjaniku Algirdas Acuse küsimusele, kas artikkel 5 kehtib ka juhul, kui Venemaa Balti riigid paari päevaga okupeerib ning NATO peab asuma vabastamiseks rünnakule, vastas Rasmussen kindlalt jaatavalt.

"Artikkel 5 on ajakohane. Ka meie oleme võimelised tegutsema kiiresti. Ei peaks olema mingeid kahtlusi meie pühendumuses kaitsta vajadusel kõiki liitlasi, sealhulgas kolme Balti riiki," kinnitas peasekretär.

Ametist lahkuva Rasmusseni sõnul vaatab allianss üle kaitseplaanid Balti riikide julgeoleku tagamiseks, kuid mitte seepärast, et praegused oleksid viletsad, vaid sellepärast, et uus reaalsus nõuab uusi plaane.

Rasmussen ei välistanud ka USA vägede paigutamist Balti riikidesse nagu on soovitanud USA ja NATO vägede juht Euroopas kindral Philip Breedlove.

"Praegu kaalume kõiki võimalusi. Oleme palunud oma sõjaväe ametkonnal vaadata, kuidas saaksime kollektiivkaitset veelgi tugevdada. Üks võimalus on kindlustada vägede asjakohane paigutamine ning teine võimalus on suurendada sõjalisi õppuseid. Kõik võimalused on praegu laual, me pole lõplikke otsuseid teinud. Loomulikult jälgime olukorda teraselt ja kui vaja, ei kõhkle me astuda edasisi samme," rääkis Rasmussen.

NATO juht tõdes, et kuigi Ukraina ei ole alliansi liige ning NATO majanduslike sanktsioonidega ei tegele, on sõjaline liit astunud samme ka selle riigi abistamiseks. "Lisaks sellele, mida oleme teinud kollektiivkaitse tõhustamisega, oleme suurendanud oma koostööd Ukrainaga, mis tähendab ka sõjalist koostööd. Oleme lõpetanud praktilise koostöö Venemaaga," kinnitas ta.

Rasmusseni hinnangul praegune olukord külma sõda tagasi ei too. "Külma sõja ajal oli toonane Nõukogude Liit Varssavi pakti liider, kommunistliku ideoloogia liider, kuid täna on Venemaa rahvusvaheliselt isoleeritud," põhjendas Rasmussen.

Peasekretäri sõnul vaadatakse praegu üle ka kriteeriume, millest sõltub uute riikide NATO liikmeks saamine. "Otsustasime uuendada hindamisi kõikidele riikidele, kes soovivad saada NATO liikmeks, kuid sellekohase otsuse võtame vastu hiljem. Selle otsustavad välisministrid, kui nad juuni lõpus kohtuvad," ütles ta.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: