Ministeerium hakkab libatöötuid jahtima

Foto: Postimees/Scanpix

Sotsiaalministeerium soovib koostöös maksuametiga saada selgust, kui palju on töötukassa klientide seas inimesi, kes tegelikult tööd ei otsi.

Töötukassa ülesanne on töötuna registreeritud inimesed võimalikult kiiresti tagasi hõivesse aidata.

Samas on sotsiaalministeeriumi silmis töötuna arvel ka selliseid inimesi, kel pole motivatsiooni tööle minna, ning kelle eesmärk on töötukassa kaudu ravikindlustuse või toimetulekutoetuse saamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Töötuna on praegu arvel nii mitteametlikult töötajad, loovisikud, sportlased, treenerid kui ka juriidilise isiku juhtimisorgani liikmed. 

Sotsiaalministeeriumi tööturu osakonna nõunik Õie Jõgiste selgitas, et tulevikus peaksid töötuna arvel olema need inimesed, kes otsivad tööd ja kelle tööle aitamisega töötukassa tegeleb.

"See ei peaks olema kellegi eesmärk, et töötukassas on keegi arvel, kui ta ka tööd ei otsi. See ühelt poolt tähendab seda, et tehakse tööd inimesega, kes tegelikult tööle ei taha minna, nii et see töö on mõttetu. Teisest küljest kaasnevad sellega kulud," lausus Jõgiste.

Töötukassa ei ole eraldi inimeste jaotust teinud ning tegutseb heas usus, et töötuks registreeritud inimesed ka tegelikult tööd otsivad.

Registreeritud töötud peavad vähemalt kord kuus nõustaja jutul käima ning rääkima, kuidas on tööotsingud kulgenud. Kui vestluse käigus selgub näiteks, et inimene siiski töötab, aga mitteametlikult, siis selgitatakse, mis on selle tagajärjed.

Töötukassa juhatuse liige Pille Liimal tõi välja, et kui töötukassa saab teateid nii-öelda mustalt töötamisest, siis teavitatakse nendest juhtumitest omavahelise koostöö tulemusena ka maksuametit. 

Kui siiani on end töötuks saanud registreerida ka äriühingute juhid, siis alates maist pole see enam võimalik. Ravikindlustus tekib neile siis, kui ettevõte maksab neile vähemalt 320 euro suurust tasu ning selle pealt ka sotsiaalmaksu, või kui nad on sõlminud haigekassaga vabatahtliku kindlustuskaitse lepingu.

Töötukassa loodab, et suvest rakenduv töötamise register, kuhu kõik töötajad kantakse alates esimesest tööpäevast, annab hõivatutest parema ülevaate ning motiveerib nii töötajaid kui tööandjaid seadusekuulekalt tegutsema.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: