Ligi: prognoosi muutumisele ei pea tingimata kärpega reageerima ({{commentsTotal}})

Rahandusminister Jürgen Ligi kinnitas, et kui peaks tekkima vajadus langetada majanduskasvu prognoosi riskistsenaariumi järgi, siis see ei tähenda, et valitsus peab hakkama kohe kulusid kärpima.

Rahandusministeerium muutis tänavuse majandusprognoosi pessimistlikumaks, hinnates selle 2 protsendile. Riskistsenaariumi kohaselt kujuneks kasvuks vaid 1 protsent.

Võimalik prognoosi muutumine ei too koheselt kaasa kulutuste kokkutõmbamist. 

"Prognoosile ei pea valitsus tingimata jõulise kärpega reageerima. See oli vajalik ajal, kui eelarvepoliitika oli selgelt jätkusuutmatu, kui me olime näilises ülejäägis ja sisulises puudujäägis, mis on struktuurne puudujääk," selgitas Ligi.

"Me oleme võtnud plaani järgmisel aastal 0,2-protsendilise struktuurse ülejäägi. Seadus lubab tasakaaluni seda vähendada. Halvemas konjunktuuris nagu praegu on, mis on välisturgudelt tulenev, ei pea reageerima selliselt nagu tuli reageerida kriisi ajal, et sisenõudlus veel alla lüüa," lisas minister.

Ta kinnitas, et värske valitsuse tööplaanis on kõik kulutused tulu ja kokkuhoiuga kaetud. "See tükk, mis eelarvesse pannakse, on tulude-kulude tasakaaluga ja seda ei mõjuta prognoos," märkis ta.

Ligi tunnistas, et tulude-kulude tasakaaluga ei ole kaugeltki kõik hästi ning parematel aegadel oleks riigi eelarve ka nominaalses ülejäägis. 

"Praegu oleme ainult struktuurses ülejäägis. Parema konjunktuuri ajal peavad mõlemad näitajad olema plussis, aga halva konjunktuuri ajal ei ole mõistlik seda numbrilist ülejääki vägisi tekitada, sest see annab majanduslangusele hoogu juurde," segitas minister.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: