Tüür: Venemaa võibki praegu oodata Kiievi otsustavat sekkumist ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politoloog Karmo Tüüri hinnangul on Kiievi võimude jõulisem sekkumine Ida-Ukrainas küll asjakohane, ent see võib olla Venemaa poolt ka ootuspärane tegevus võimaliku sissetungi õigustuseks.

"Et Donetsk on järgmine referendumi nõudja, sellest räägiti Vene meedias juba märtsi keskpaigas. Selles mõttes asi liigub plaanikohaselt ja panustatud on märkimisväärne hulk raha, elavjõudu ja ka tehnikat. Venemaalt on kohale saadetud märkimisväärne kogus n-ö rändkasakaid. Ehk selliseid kodanikke, kes eksikombel vallutavad ära teatri ja nõuavad linnapead," kommenteeris Tüür ERR-i uudisteportaalile Ida-Ukraina viimaseid sündmusi.

See, et Ukraina nüüd lõpuks ometi vastu hakkab on Tüüri sõnul asjakohane käitumine, ent see võib olla ka oodatud käitumine. "See tähendab seda, et kui nüüd läheb lahti suuremat sorti mäsuks protesteerijate ja Kiievi ametivõimude vahel, siis tekib küsimus, kuidas Venemaa reageerib. Ja kas see on piisav põhjendus selleks, et viia sisse täiendavaid vägesid," küsis politoloog.

Samas arvas ta, et kindlasti oleks Venemaal sissetungi Ida-Ukrainasse keerulisem õigustada, ka oma kodupublikule.

Lisaks on võrreldes Krimmiga Ida-Ukrainas olukord mõnevõrra erinev. "Krimm on alati olnud autonoomia ja korduvalt ka varem Kiievile vastu hakanud. Seal oli see eraldumissoov tõesti olemas. Eriti Sevastoopolis, kus elab märkimisväärne arv n-ö Nõukogude inimesi ja lihtsalt Vene mereväebaasiga seotud Vene kodanikke," rääkis Tüür.

Ida-Ukraina regioonid ei ole Tüüri sõnul samas kunagi autonoomsed olnud. "Seal on olemas kindlasti ka neid, kes tõsimeeli arvavad, et võiks Venemaaga liituda, aga Ida-Ukraina elanike meelsus pole niivõrd venemeelne, kuivõrd mõnikord Kiievi vastane. Aga ikkagi ukrainameelne," lisas ta.

Tüür märkis veel, et ka Ida-Ukrainas suurt mõjuvõimu omav oligarh Renat Ahmetov ei ole kordagi välja öelnud soovi olla Venemaa osa ning pigem on ta rõhutanud, et Donetsk ja Lugansk on ikka Ukraina osa.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: