Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seadusemuudatus annab lastele hoiukoha, kuid seab küsimärgi alla õppetegevuse

Seadusemuudatus annab lastele võimaluse saada hoiukoht.
Seadusemuudatus annab lastele võimaluse saada hoiukoht. Autor/allikas: stock.xchng

Valitsus arutas täna eelnõud, millega võib kohalik omavalitsus lasteaiakoha puudumisel asendada selle ka lapsehoiukohaga. Kuna hoidudel ei ole kohustust järgida õppekava, ei pruugi seal käivate lastega enne kolmandat eluaastat teha mingeid õppetegevusi.

Eelnõu kohaselt võib valla- või linnavalitsus lapsevanema nõusolekul asendada pooleteise- kuni kolmeaastase lapse lasteaiakoha lapsehoiuteenusega.

Haridusminister Jevgeni Ossinovski kinnitas ERRi uudisteportaalile, et lapsehoidudes toetatakse samuti nagu lasteaias laste üldoskuste arengut ning luuakse lapsele turvaline ning arengut toetav keskkond. Samas ütles ta, et lapsehoidudel ei ole kohustust järgida koolieelse lasteasutuse riiklikku õppekava, kuid laste arengu toetamise kohustus on, laste arengut toetatakse läbi mänguliste tegevuste.

Ossinovski sõnul lapsehoid ja lasteaed 1,5 - 3-aastastele lastele sisuliselt üksteisest palju ei erine.

Lasteaia asendamine lapsehoiuteenuse võimalusega on omavalitsuse poolt võimalik ainult 1,5-3 aastat, selgitas Ossinovski. Ehk siis 3-7-aasta vanusele lapsele peab omavalitsus pakkuma lasteaeda, kus õppekava on aluseks. Seega pole Ossinovski sõnul ohtu, et õppekavas sätestatud pädevused ja oskused jääksid lapsel saavutamata.

Lisaks on kohalikul omavalitsuses, kes sõlmib lapsehoiuteenuse osutajaga lepingu, on õigus lepingusse sätestada õppetegevusega seotud tingimused. Lapsehoiuteenuse osutamise tegevusloa annab maavalitsus, maavalitsusel on ka kohustus teha teenuse pakkujate hulgas järelevalvet.

4-6-aastaste puhul on lasteaiakohad olemas kohad 95 protsendile lastest. Samas 1,5-3-aastaste hulgas on koht 75 protsendile. Seadusemuudatus võimaldab Ossinovski sõnul kohalike omavalitsustel pakkuda lasteaiakoha asemel hoiuteenust lapsevanematele.

Lasteaedades on seni olnud kohatasu ülempiir 20 protsenti alampalgast. Lastehoius pole seda piiri seni olnud, seadusemuudatus toob kaasa ka selle piirangu.

Samuti sätestatakse, et laps, kelle koolikohustuse täitmine on edasi lükatud ühe õppeaasta võrra, võib jätkata alushariduse omandamist koolieelses lasteasutuses, ning et ühe pere lastel, kelle elukoha aadress ühtib, on õigus saada koht samas lasteasutuses.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: