EOK: Kristina Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1397240211000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Olümpiakomitee (EOK) andmetel on kahekordse olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi meeskond kohtusse kaevanud Torino olümpiamängude dopingukontrolli A-proovi avamise ja seetõttu viibib ka B-proovi avamine.

Kaks kuud tagasi teatas Kristina Šmigun-Vähi "Aktuaalse kaamera" spordiuudistes, et on elanud detsembri algusest dopingukahtlustusega, sest 2006. aastal Torino olümpiamängudel antud ja nüüd avatud dopingutesti A proov on osutunud positiivseks. Toona öeldi, et B-proov avatakse pärast Sotši olümpiamänge. Poolteist kuud pärast olümpiamängude lõppu ei ole aga endiselt B-proovi tulemust teada. EOK presidendi Neinar Seli sõnul on Šmigun-Vähi meeskond otsustanud vaidlustada A-proovi avamise spordiarbitraaži kohtus ja see on pannud seisma ka B-proovi avamise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seal olid protseduurilised vead ja avastati ka, et A-proovide avamisel ei käitutud korrektselt ning B-proove ei olegi siiani avatud. See on minu informatsioon, aga rohkem ma ei oska kommenteerida ja esindajad teavad seda täpsemalt," ütles Seli.

Kristina Šmigun-Vähi esindaja, tema abikaasa Kristjan-Thor Vähi, ütles "Aktuaalsele kaamerale" telefoni teel, et kaitsemeeskond ei soovi teemat kuidagi kommenteerida. Ka Rahvusvaheline Olümpiakomitee keeldus reedel teemat kommenteerimast, öeldes vaid lakooniliselt: kui uudiseid on, siis neid ka avalikkusega jagatakse.

Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port ütles, et B-proovi tulemuse mitte avalikuks tegemine nii pika aja jooksul näitab, et küllap tegeletakse juriidilise poolega. Tema hinnangul näitab see, et avalikkuse eest püütakse mingit infot kinni hoida.

Port selgitas, et B-proovi avamisele järgneb küllaltki rutiinne protsess ehk need avalikustatakse kohe, aga õigusruumis on õigus seda vaidlustada ja antud juhul on tema hinnangul tegemist unikaalse juhtumiga.

"Võib ju spekuleerida, et see kaitsetiim, kuhu on palgatud välismaiseid eksperte, just õigusalalt, et nad võib-olla on vaidlustanud seal midagi, mistõttu on informatsiooni avalikustamist juriidilistel põhjustel edasi lükatud. Võib-olla viidatakse inimõigustele, millelegi muule, see on see põhjus, miks seda tulemust ei ole avalikustatud," arvas Port.

Port lisas, et B-proovi avamine on üldiselt sportlase enda huvides ja seepärast sellega tavaliselt ei viivitata. Ta lisas, et juriidiline vaidlus, mis võib kujuneda väga pikaks, ei tõesta aga sportlase puhtust.

Šmigun-Vähi on varem korduvalt kinnitanud, et tema ei ole oma sportlaskarjääri jooksul keelatud aineid kasutanud ja ta võitleb tõe eest lõpuni välja.

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: