McCain ERR-ile: Balti riigid peavad kaitsekulutusi suurendama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis visiidil viibiv USA vabariiklasest senaator John McCaini hinnangul peaksid kõik kolm Balti riiki, kuid eriti Läti ja Leedu suurendama oma kaitsekulutusi, sest praegune olukord piirkonnas on väga pingeline.

"Mis puudutab Balti riike, siis me peame tegema siin sõjalisi õppusi. Ma arvan, et NATO kohaolek on siin vajalik alalisemalt kui seni. Arvan, et kõik kolm Balti riiki, eriti Läti ja Leedu, peavad kaitskeulutusi suurendama, sest praegu on väga keerulised ajad," ütles McCain ETV saates "Välisilm" antud intervjuus.

Senaatori hinnangul tuleks teha siin regioonis alalisemaid plaane, kuid olema peaks ka varuplaanid.

"Me peame koos töötama, et anda Venemaale ja Vladimir Putinile selge sõnum - artikkel 5 rikkumine tähendab seda, et kui rünnatakse üht riiki, siis rünnatakse kogu allianssi," ütles McCain.

Ta tõdes, et liitlased peavad olema kohal seal, kus risk ja oht on kõige suuremad ning kui Venemaa ähvardab oma naaberriike, siis on ka NATO riigid ohustatud. McCaini sõnul liigub Putin selgelt Lääne suunas.

Samas ei suuda senaatori sõnul Venemaa ähvardada mitut riiki korraga. "Sellega, mida nad teevad praegu, üritades kindlustada positsiooni Krimmis, nad provotseerivad lääneriike. Nad võib-olla teevad praegu plaane, tahavad liikuda ka Ukraina lõunaosa suunas ja seal oma kohalolekut suurendada," arutles McCain, lisades, et Venemaa võib soovida tagada läbipääsu Moldovani.

Ukrainale tuleb relvastust anda

McCaini arvates tuleks Ukrainale anda relvad, et riik suudaks end vallutajate eest kaitsta. Ukraina ei ole seisnud enda riigi eest piisavalt, sest tema hinnangul on riik oma sõjaväest põhimõtteliselt ilma jäänud. 

"Võimud ütlevad, et paar tuhat inimest on valmis võitlema. Ma arvan, et nad ikkagi võitlevad, nad on valmis selleks. Aga vaadates nende kaitserelvastust nagu kuulivestid, kergerelvad ja nende võimekust, tekitab muret see, et me pole suutnud neid aidata selles osas. Üks osa Ukrainast on juba ära võetud ja USA isegi ei anna Ukrainale kaitserelvastust. See on häbiväärne," rääkis senaator.

Seda peaks tegema McCaini hinnangul ainuüksi seepärast, et Venemaa on juba Ukrainasse tunginud.

Ta rõhutas, et Venemaa on rikkunud kõiki rahvusvahelisi reegleid ja norme. "Ukrainal on õigus end kaitsta, nad ei võidelnud Krimmi poolsaare eest. See oleks olnud õige otsus, aga küllap nad võitlevad, kui Venemaa liigub edasi, olgu see ida või lõuna suunas. Urkainlased on head võitlejad," märkis ta.

Meeleavaldajad on McCaini sõnul Putini poolt kinni makstud ning Venemaa on kogu sündmuste käigus palju valetanud.

"Venemaa ei ole usaldusväärne. Nad ju valetavad. Nad ütlesid, et ei ole midagi vallutanud, aga Putin mõistab ainult jõudu. Kui ta soovib agressiooni jätkata, siis ta peab selle eest kõrget hinda maksma," ütles senaator.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: