Majandusminister Palo süüdistas Eesti Energiat valeinfo edastamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1397561452000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraadist majandusminister Urve Palo väitel on Eesti Energia edastanud Auvere elektrijaamast rääkides valeinfot.

"Ma tahan ühe asja praegu ära õiendada. Mul on väga kahju sellest, et selline suur ettevõte on viimasel ajal valeinformatsiooni edastanud," ütles Palo Vikerraadio saates "Uudis+".

"Ma saan aru, et ettevõte kaitseb oma tegevust ja peabki seda tegema. Mina hea meelega kaitsen koos temaga, me oleme selles mõttes ühes paadis, ja kindlasti ka Jürgen Ligi on. Aga see ei õigusta valeinformatsiooni edastamist," rääkis minister.

"Viimati on öeldud, et näiteks kui koalitsioonileppe punkti järgida, et Narva Elektrijaamades ei anta taastuvenergia toetust sellisel puhul, kui põletatakse põlevkivi ja puitu koos, /.../ et sellisel puhul justkui peaks uue Auvere jaama 300 miljoni euro võrra alla hindama. See väide ei vasta tõele," märkis Palo.

"Auvere jaama ehituse ehituse ja juba planeeringute ajal oli teada, et antud jaam sellele toetusele ei kvalifitseeru, sest taastuvenergia toetust saab vastavalt reglemendile anda ainult sellisel puhul, kui tootmisprotsessi jooksul toodetud soojus kasutatakse ka ära kaugkütte võrgustikus või siis tööstulikuks tarbimiseks," selgitas ta.

"Kuna Auvere jaama ümbruses ei ole elamupiirkonda, ei ole seda võimalik sinna suunata. See on juba niimoodi projekteeritud, et piltlikult öeldes läheb see soe õhku. Nad ei ole kunagi sellele toetusele kvalifitseerunud," toonitas minister. "Ma arvan, et see tasus praegu äraõiendamist."

Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik kinnitas ERR-i uudisteportaalile Palo juttu kommenteerides, et kui biokütuse kasutamise toetus Auvere elektrijaamale on välistatud, langeb jaama turuväärtus oluliselt alla soetusmaksumuse.

"Auvere elektrijaama tänane bilansiline väärtus on põhjendatud juhul, kui elektrijaamal on võimalik saada tulevikus biokütuse kasutamise eest toetust," ütles ta.

"Kuni püsib võimalus, et jaam hakkab valmides toetust saama, ei ole varade allahindlus vajalik. Eestil on 2016-2017. aastast alates vaja täiendavat taastuvelektrit ning odavaim viis seda toota on just asendades osa põlevkivi biomassiga."

Tükeldamist selle valitsuse ametiajal tõenäoliselt ei toimu

Sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond kirjutasid värskesse koalitsioonilepingusse, et "energiavarustuse töökindluse parandamiseks valmistame ette Elektrilevi omandilise eraldamise".

Palo rääkis, et otsuseid veel langetatud pole. Ta rõhutas korduvalt, et seda teemat tuleks eelkõige analüüsida.

Saatejuhtide küsimusele, kas järgmisteks valimisteks on jaotusvõrk ehk Elektrilevi ning põlevkivikaevandused Eesti Energiast eraldatud, vastas Palo, et tõenäoliselt mitte. "Ma võin tõenäoliselt hinnata, et nii ruttu ei ole see võimalik," kinnitas minister.

Ta lisas, et muu hulgas sõltub see sellest, kui kiiresti keskkonnaministeerium oma analüüsidega edasi läheb.

Palo sõnul on Eesti Energia tublilt toimetanud, kuid tal pole kindlust ütlemaks, et paremini poleks saanud.

Palo meenutas, et kui kunagi eraldati Eesti Energiast põhivõrk, läks see hästi. "Miks peaks jaotusvõrguga olema teisiti? Ilma analüüsita on seda raske öelda."

Tema sõnul on suur osa elektriliinidest praegu vananenud, mistõttu vajaks see valdkond investeeringuid.

"Kui Elektrilevi oleks eraldatud Eesti Energiast, siis see osa arvest, mida inimene iga kuu võrkude eest maksab, /.../ läheks tõesti ka investeeringutesse. Et see kõik jääb samasse potti ning seda ei kasutata näiteks õlitootmise arendamiseks," rääkis Palo.

Eesti Energia on samas toonitanud, et see on ka praegu nii.

"Aga seni, kuni need pole lahutatud, jääb ikkagi kahtlus, kas need vahendid liiguvad õigesse suunda," märkis minister. Samas rõhutas ta, et ei väida midagi, vaid et tal pole selles küsimuses lihtsalt selget pilti.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: