Rõivas: täielik vanemapension oleks vastutustundetu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Reformierakonna ja sotside uus võimuliit lükkas vanemapensioni viimase etapi aastasse 2018. Peaminister Taavi Rõivas toonitas täna parlamendi ees IRL-i kriitikale vastates, et praeguses olukorras oleks teistsugune otsus eelarve suhtes vastutustundetu.

"Ei vasta tõele jutt sellest, et me kuulutame vanemapensioni veel mittejõustunud või veel mitterakendunud kolmandiku kehtetuks. Ei kuuluta kehtetuks! Me lükkame selle jõustumise edasi aastasse 2018," rõhutas Rõivas.

"Seda sel põhjusel, et kuni 2017. aastani peab Eesti riik oma eelarvest kandma kümnete miljonite eurode võrra kulutusi, mis on vajalikud selleks, et teha täiendavaid makseid Eesti inimeste pensionide teise sambasse," põhjendas ta.

"Järgmisel aastal on see erakorraline kulu üle 62 miljoni euro, 2017. aastaks tõuseb üle 70 miljoni euro," selgitas peaminister.

"Me oleme otsustanud, ja ühiselt oleme otsustanud, et me neid täiendavaid makseid teeme. Ja selleks, et Eesti riigil oleks jõukohane neid täiendavaid makseid teha, me oleme otsustanud, et me mitut soodusskeemi samaaegselt ei rakenda," märkis ta.

"See oleks eelarve suhtes vastutustundetu, see ei ole Eesti riigile samaaegselt jõukohane," toonitas Rõivas.

IRL-i parlamendisaadik Kaia Iva ütles Rõivasele, et küsimus on valikutes.

"Mind pani natuke imestama see mõttekonstruktsioon, kus sa ütlesid, et emapension tuleb ära võtta selles kolmandas osas selle pärast, et see pole riigi rahandusele jätkusuutlik seda maksta," rääkis ta.

"Samas need 23 miljonit, mis te emadelt ära võtate, te ju kusagile mujale maksate. Ehk et tegelikult see ju kulutatakse. Selles osas ei ole siin jätkusuutlikkuse küsimus, küsimus on valikutes," märkis Iva.

Rõivas vastas, et on sellega nõus. "Lastetoetuste tõus on valiku küsimus, pensionide tulumaksuvabastus on valikute küsimus, tööjõumaksude langetamine on valiku küsimus. Ka Eesti julgeolekusse rohkem panustamine on valiku küsimus," toonitas ta.

"Need valikud on valikud, mida valitsusliit soovib teha," rõhutas Rõivas.

"Tõepoolest ongi valik, kas tõsta 400 000 pensionäril sõltumata sellest, kas neil on lapsi, kas neil on lähedasi, tõsta kõigil toimetulekut läbi selle, et nad ei oma pensioni pealt tulumaksu maksma, või alustada juba 2015. aastal täiendava skeemiga," lisas ta.

"See täiendav skeem, mis on vanemapensioni n-ö veel jõustumata kolmandik - ma rõhutan, et 2/3 vanemapensionist kehtib ja jääb kehtima -, kas seda on võimalik samaaegselt alustada, kui me teeme täiendavaid makseid inimeste teise pensionisambasse, see on ka valik," selgitas peaminister.

"Kui te leiate meile katteallika 23 miljoni euro ulatuses, siis kindlasti me oleme valmis seda arutama," lisas ta.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: