Paet: kahjuks ei saa Ukraina puhul välistada ühtegi arengut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Paet
Urmas Paet Autor/allikas: ERR

Selle nädala alguses otsustasid Euroopa Liidu liikmesriikide välisministrid, et enne edasiste sanktsioonide kehtestamist oodatakse ära homme Genfis toimuvad neljapoolsed kõnelused, kus osalevad Ukraina, Venemaa, USA ja Euroopa Liidu esindajad.

Välisminister Urmas Paet ütles ERRi uudisteportaalile, et tegelikult pole praegu isegi täiesti kindel see, et Venemaa homsetel kõnelustel osaleb. "Kindel on see siis, kui kohtumine algab ja Venemaa esindajad istuvad laua taga," tõdes minister.

Samamoodi ei saa välistada seda, et olukord Ukrainas eskaleerub ning riigis algab sõda. "Kahjuks ei saa Ukraina puhul välistada ühtegi arengut," ütles Paet.

Tema sõnul koostavad Euroopa Komisjon ja Euroopa välisteenistus praegu nimekirja inimestest ja ettevõtetest, kes võiksid sanktsioonide laiendamise korral piirangute alla sattuda.

"Arutatud on nii ja naa, põhimõtteliselt kõiki võimalikke variante, aga eks Komisjon ja välisteenistus teevad oma ettepanekud. Samal ajal vaadatakse, mis on olukord Ukrainas, mis saab Genfist ja lõpuks on iga uue sanktsiooni või piirangu jaoks vajalik kõigi 28 riigi nõusolek. Seega edasine areng sõltub nendest komponentidest," rääkis Paet.

Seejuures kaalub Euroopa Liit täiendavate sanktsioonide nimekirja ka ettevõtete lisamist. "Praegu on sanktsioonide nimekirjas minu mäletamist mööda 33 inimest, kelle suhtes kehtib sissesõidukeeld ja Euroopa Liidus olevate varade külmutamine. Iseenesest, järgmise sammuna on võimalik, kui see peaks olema vajalik, et sellesse nimekirja lisatakse ka juriidilised isikud," ütles ta.

Järgmine Euroopa Liidu välisministrite tasandil toimuv korraline kohtumine on plaanitud mai keskpaigaks. "Aga kunagi ei ole ju välistatud see, et kutsutakse kokku midagi erikorralist, näiteks erakorraline ülemkogu, kus osalevad peaministrid ja presidendid, või erakorraline välisministrite kohtumine," rääkis ta.

Esmaspäeval ja teisipäeval külastasid Eestit USA senaatorid John McCain ja John Hoeven. Oma külaskäigu ajal ütles McCain korduvalt, et USA võiks Ukrainale anda relvi.

Paeti sõnul ei ole NATO-s ega Euroopa Liidus praegu relvade saatmist välisministrite tasandil arutatud.

"Samas, kui keegi tahab, võib ta ka praegu relvi tarnida ja müüa, sest Ukraina ei ole kuskil piirangute nimekirjas. Õiguslikult on see täna võimalik, aga eraldi kampaania kujul selle tegemist täna pole arutatud," märkis ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: