Vaher: suurim julgeolekuoht Eestile on Putini plaan taastada NSVL-i piirid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Venemaa tegevus Ukrainas on paljastanud lääneriikide ees Vladimir Putini tegelikud plaanid ja strateegia elluviimise. Plaanide täide viimine on julgeolekuoht ka Eestile, nenditi ETV otsesaates "Foorum".

Endine kaitseminister Ken-Marti Vaher usub, et suurim oht, mis Eestit varitseb, on Venemaa ja Putini plaan taastada Nõukogude Liidu piirid. See on olnud ka põhjuseks, miks on alanud vallutuskatsed, esimene Gruusiasse aastal 2008, nüüd Ukrainasse.

Vaheri hinnangul on rünnakute taga Venemaa kesine majanduslik olukord, sest miski ei ühenda riiki rohkem kui ühise vaenlase ehk Lääne vastu koondumine.

Välispoliitika instituudi analüütik Ahto Lobjakas usub, et Venemaa tegevus sõltub Vladimir Putini tahtest. Putin on otsustanud vahetada nii strateegiat kui taktikat, ütles Lobjakas. "Me tegelikult ei tea, milline on olukord aasta pärast."

Kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Martin Arpo märkis, et kui Venemaa vähemalt varem üritas teha nägu, et nad on rahulik riik, siis nüüd nad isegi enam ei ürita sellena näida. Arpo usub, et Eesti liitlastele ja partneritele on Venemaa oht saanud praeguste sündmuste valguses arusaadavaks ja nähtavaks.

Samuti varem kaitseministri ametit pidanud Ain Seppik nentis, et olukord on muutunud ning Venemaa realiseerib oma pikaajalisi plaane. Selle plaani osa on ka praegu Ukrainas toimuv.

Kas Ukraina stsenaarium Eestis on reaalne?

Vaher: Me kuulume NATOsse, mis on meie julgeolekugarantii.

Arpo: Sellise Ukraina stsenaariumi kordamine ei ole võimalik NATO kollektiivkaitse, oma piiride kontrollimise tõttu ning Eesti demokraatlikke protsesside tõttu – Eesti ühiskonnal on Ukrainast palju erinevat.

Lobjakas: Meie venekeelse kogukonna reaktsiooni kohta ei oska me midagi kindlat öelda. Seega ei ole Ukraina stsenaariumi kordumine võimatu.

Seppik: Minu arust ei saa sama stsenaarium Eestis korduda. Tõsi, mingit stsenaariumit kindlasti proovitakse, nagu seda on näha Lätis ja Leedus.

Saate küsimusele, kas Eestit ähvardab reaalne sõjaline oht, vastasid helistanutest enam kui kaks kolmandikku jaatavalt.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: