Ajaloolane Igor Kopõtin: kodanikuks ei sünnita, vaid saadakse mõtestatud suhtumises riiki ({{commentsTotal}})

Igor Kopõtin
Igor Kopõtin Autor/allikas: ERR

Ajaloolane Igor Kopõtin ei jaga oma kolleegi David Vseviovi seisukohta, et kindlal ajavahemikul võiksid kõik halli passi omanikud saada Eesti kodakondsuse ilma eksamite ja veniva asjaajamiseta.

Kopõtin ütles ERR-i venekeelsele uudisteportaalile, et tema hinnangul kodanikuks ei sünnita, vaid saadakse läbi mõtestatud suhtumise oma õigustesse ja kohustustesse seoses riigiga. "See peaks kehtima ka nende kohta, kes said kodanikuks sünnijärgselt," märkis Kopõtin.

Kopõtini hinnangul on Eesti mittekodanike probleem eelkõige nõukogude aja pärand, mis on jäänud venima lubamatult kauaks. "Isegi liitumine Euroopa Liiduga ja aastaid kestnud integratsioon pole seda probleemi lahendanud," nentis ajaloolane.

Kopõtini sõnul tuleb probleemi tekkimisele mõeldes aga märkida, et see on eelkõige seotud nende inimeste enda tahtega, kes kõiki asjaolusid arvestades pole tahtnud Vene või Eesti kodakondsuse kasuks otsustada.

"Sisuliselt pole kodakondsuse eksam raske ning eeldab elementaarseid teadmisi riigist ja keelest. Täiesti piisab eesti keele algtasemest. Sellised kodakondsuse saamiseks vajalikud eksamid on praktiliselt kõigis Euroopa riikides ning ka Venemaal," kinnitas Kopõtin.

Ajaloolase hinnangul peaks Eesti riik keskenduma kodakondsuse teemas just noortele, et nende jaoks ei oleks Eesti pass vaid ahvatlev vahend Euroopa Liidus reisimiseks, vaid oleks loogiline jätk edukast integratsioonist Eesti ühiskonda.

 

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: