Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna linnavolikogu toetas ühistupanga loomist

Tallinna linnavolikogu otsustas hakata ette valmistama linna osalusega ühistupanga loomist.

Esimese sammuna luuakse Ühistupanga asutamise sihtasutus, mille põhikirja volikogu täna kinnitas. Sihtasutuse tegevuse tulemuseks peab olema ühistupanga asutamine.

Ühistupanga Asutamise Sihtasutus näeb panga sihtgrupina kõiki eestimaised ettevõtteid, korteriühistud, kohalikke omavalitsusi ja nende äriühinguid, riigiettevõtteid ning Eesti elanikke. Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul on kaugem eesmärk, et kogu Tallinna raha võiks olla kasumit mittetaotlevas ühistupangas.

Tallinna abilinnapea Taavi Aas ütles, et kasumi taotlemine ei ole kindlasti panga esimese etapi ülesanne pangas, seda seepärast et pank alustab tööd hoiu-laenuühistuna või ühistu eesmärkidena raha hoidustajale ja selle välja laenajale.

"Kaugemas tulevikus, miks mitte võiksid toimuda ka arveldused selles pangas. Aga see kõik kindlasti võtab aega," ütles Aas.

Ehk teisisõnu võib Aasa hinnangul Tallinna linn tõmmata tulevikus oma arveldused Eestis tegutsevatest kommertspankadest üldse välja. Tallinna linnapea Edgar Savisaare selgitusel läheksid ühistupanga loomisega pangateenused rahvale odavamaks ja välisettevõetele kuuluvad pangad ei saaks Eestist raha välja viia.

IRL linnavolikogu liikme Eerik-Niiles Krossi sõnul luuakse aga pank vaid poliitilistel põhjustel. Tema hinnangul ei saa Keskerakonna poliitikute juhtimisel loodavast pangaprojektist üldse asja.

"Sellest saab palju meediakära ja tõenäoliselt kergusklikke inimesi leidub, kes jäävad uskuma et näed tehti pank ja muretsetakse rahva pärast, aga on ju selge, et ka Tallinna linna juhid on piisavalt arukad, et nad saavad tegelikult aru, et nad ei ole võimelised panka looma ja majanduslikult ei ole see üleüldse mõtekas."

Eesti Pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kuna täna asutati alles panga loomisega tegelev sihtasutus, on väga raske öelda, kuidas Ühistupank tulevikus Eesti pangandusturgu mõjutab.

Ka Eesti suuremad pangad ei soostunud Ühistupanga-plaani vähese info tõttu kommenteerima. Finantsinspektsioon märkis samuti, et soovib enne panga loomise ideele hinnangut andes näha konkreetseid panga loa taotluse dokumente.

Eestiski olid enne 1940. aastat ühistupangad. Praegu Eestis tegutsevad pangad on oma tootluselt Euroopas esikohal: kui siinmail on pankade keskmine tootlus 14% omakapitalist, siis Lätis 6%, Taanis 2% ja Saksamaal vaid 1,1%.

Mullu teenisid pangad Eestis kokku rohkem kui 443 miljonit eurot puhaskasumit. Aastatel 2000 kuni 2013 teenitud puhastulult 2,6 miljardit euro on siinsed kommertspangad maksnud aga tulumaksu ainult 59 miljonit eurot ehk 2,2%.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: