Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kümnendik seksuaaltervise kliinikut külastanud prostituutidest on HIV-positiivsed

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tervise arengu instituut avaldas uuringu, mille kohtaselt on möödunud aastal seksuaaltervise kliinikut külastanud prostituutisiooni kaasatud naistest 85 protsenti lasknud end viimase 12 kuu jooksul testida HIV suhtes, kümnendik neist on HIV-positiivsed.

Eraldi vaadeldi Tervise arengu instituudi tellitud uuringus andmeid kliinikut esmakordselt ning korduvalt külastanud prostituutide osas. Kokku vastasid küsimustikule 120 prostitutsiooni kaasatud naist.

Kliinikut esmakordselt külastanud naistest olid end HIV suhtes uurida lasknud 65 protsenti.

2013. aasta andmeid aasta varasematega võrreldes selgus, et 2012. aastal oli esmakülastajate seas oluliselt vähem neid, kes iga kord viimase nelja nädala jooksul kliendiga vahekorras olles kondoomi kasutasid. Kliiniku korduvkülastajatest kasutasid kondoomi 95,6 protsenti, esmakülastajatest 91,3 protsenti.

Ankeetküsitlusega uuriti naistelt ka narkootikumide süstimise kohta. Alla kümnendiku küsitletud naistest oli enda sõnul HIVi nakatunud. Peaaegu kõik neist olid ka varem süstinud narkootikume.

Kõik kunagi B-hepatiiti põdenud esmakülastajad ja üks korduvkülastajatest olid narkootikume süstinud. 120 vastanust seitse C-hepatiiti põdenud prostituuti olid samuti varem süstinud narkootikume. Kõigist vastanutest neljal oli diagnoositud nii HIV kui ka B- ja C-hepatiit.

Elu jooksul on narkootikume süstinud kuuendik küsitletutest.

Levinuimad sugulisel teel levivad haigused, mida need naised põdenud, on klamüdioos ja gonorröa. HIVi, B- ja C-hepatiiti oli küsitletute hulgas diagnoositud ligi 14 protsendil. Enam kui pooltel juhtudel olid need naised kunagi narkootikume süstinud.

Peamiseks viisiks, kuidas prostitutsiooni kaasatud saavad kontakti klientidega, on enda poolt
reklaamitud telefoninumbri või e-posti aadressi levitamine.

Fakte prostitutsiooni kaasatud naiste kohta:

* Vastanutest enam kui 75 protsenti olid venelased, 19 protsenti eestlased. 

* 39,5 protsendil uuritutest on keskharidus, 28,6 protsentil kutseharidus. Kõrgharituid oli vastanute hulgas 15,1 protsenti ehk 18 naist.

* Ankeetküsitluse vastanute keskmine vanus on 35 aastat. Noorim seksuaaltervise kliiniku külastaja oli 16- ja vanim 58-aastane.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: