Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parts: keskkonnaministeerium pidurdab Rail Balticu projekti

{{1398170295000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Endise majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsi (IRL) hinnangul venitab keskkonnaministeerium Rail Balticu keskkonnamõju hindamisega ning trassi planeeringutega, loopides kogu projektile kaikaid kodaratesse.

Balti riigid pole endiselt suutnud kokkuleppida ühisfirma loomises, mis hakkaks tegelema Rail Balticu projektiga. See on takerdunud eelkõige Leedu vastuseisule, kuna riik soovib, et uus raudteeliin läbiks Kaunase asemel Vilniust.

Endine majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ütles intervjuus ERR-i raadiouudistele, et praegu on veel vara vastata küsimusele, kas Rail Balticu projekt on läbi kukkumas.

"Ühest vastust sellele on vara anda. See nõuab jätkuvalt nii rahvusvahelist koostööd kui oma kodutöö tegemist. Ajagraafikud on ees, neid tuleb silmas pidada," selgitas ta.

Partsi silmis on Rail Balticu projekti puhul muret tekitavaid kohti kaks: esiteks kolme Balti riigi ühisettevõtte venimine ning teiseks Eesti siseriiklikud arengud.

"Minu hinnangul on viimastel kuudel olnud paigaltammumist ennekõike käigusoleva [trassi] planeerimise ja keskkonnamõjude hindamise osas. Meie kohalik keskkonnaministeerium on kujunemas üheks vastutöötavaks asutuseks. Siin peaks valitsus langetama kiiresti poliitilise otsuse, kas ajab seda projekti ja selliseid administratiivseid kaikaid kodaratesse ei loobi," lausus poliitik.

Endine majandus- ja kommunikatsiooniminister soovitas Rail Balticu projekti päästmiseks moodustada esialgu ühisfirma Eesti ning Läti vahel.

"Võiks kaaluda eelmisel nädalal Euroopa Komisjoni hinnangus välja toodud ideed, et Eesti-Läti võiks kahekesi edasi minna. Seda ühisettevõtet on vaja rahastamistaotluse esitamiseks üleeuroopalisse transpordifondi. Ma usun, et see oleks taktikaline käik. Kindlasti tuleks jätta uks Leedule avatuks," lisas ta.

Peaminister Taavi Rõivas kinnitas ERR-i raadiouudistele, et projekti jätkamise suhtes pole mingit kahtlust.

"Minu meelest on kohatu selle projekti puhul kahelda, kas me teeme seda või ei. Euroopas on küll ja küll neid piirkondi, kes tahaks ise endale kiirraudteed ühenduseks mõne teise piirkonnaga, seetõttu on meie asi siin Baltikumis omavahel lõpuks ometi kokku leppida ja see asi ära teha," leidis ta.

Rõivas tõi välja, et on lühikese aja jooksul peaministrina Rail Balticu teemal jõudnud vestelda nii Euroopa Komisjoni presidendi kui ka Soome peaministriga ning lubas sel reedel toimuva Läti visiidi käigus ühisfirma loomisest sealse ametivennaga kindlasti rääkida.

"Kindlasti ei ole selle projekti piduriks Eesti," rõhutas peaminister.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: