Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selts ehitab üles metsavendade kogunemiskohana tuntud Põrgupõhja punkri

Foto: ERR

Põrgupõhja Risti selts ehitab Raplamaal Vigala vallas Tiduvere küla lähistel metsas üles Eesti metsavendluse ajaloos ilmselt ühe tuntuma metsavendade kogunemiskoha, Põrgupõhja punkri.

Vastupanuks nõukogude okupatsioonile loodi 1946. aasta kevadel Läänemaal põrandaalune metsavendade organisatsioon relvastatud võitluse liit, mille staabipunker Põrgupõhja asus Tiduvere küla lähistel metsas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende eesmärk oli kaitsta meie inimesi, kuid kahjuks 1947. aasta 31. detsembril see staabipunker hävitati. Siin said kaks inimest surma. Selle mälestuseks me püüame praegu panna üles selle staabipunkri maketi, kus võivad kõik inimesed käia mõtisklemas," selgitas Põrgupõhja seltsi juhatuse liige Toomas Tõnisson.

Esimest korda seati Põrgupõhja punkri makett üles möödunud aastal okupatsioonide muuseumis. Põrgupõhja seltsi eestvedamisel ja muuseumi toetusel jõuab see nüüd Tiduvere metsa, õige punkrikoha vahetusse lähedusse.

Metsavendluse uurija Martin Andreller ütles, et õige pea avaneb kõigil huvilistel võimalus oma silmaga näha, kui karm oli meeste elu metsas ja et mitte kõik metsavendade punkrid ei asunud maa all.

"Kui huviline on oma suvisel ringreisil mööda Eestit, satub Vigalasse ja tuleb siia punkri juurde, siis ta näeb autentset punkri kohta, kus saab tutvuda ka selle punkri rekonstruktsiooniga ja miks mitte, ka siin ööbida, kui ta tahab," rääkis Andreller.

Põrgupõhja punker valmib võimalikult esialgsel kujul mai lõpuks, mil on plaanis seal korraldada ka üks mälestusüritus.

"Me peame mäletama oma lähiajalugu, oma lähiminevikku. Ja kuna metsavendlusest, relvastatud vastupanutegevusest nõukogude perioodil räägiti vastavas võtmes - nagu sobis nõukogude võimule -, siis nüüd on küll viimane aeg ausalt asjadest rääkida," ütles Andreller.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: