Karmo Tüür: Ukraina valimiste toimumise tõenäosus on 50:50

Foto: Postimees/Scanpix

Odessas toimunud traagilised sündmused, aga ka muud asjaolud on tekitanud olukorra, kus 25. maile kavandatud Ukraina presidendivalimiste toimumise tõenäosus on praegu umbes 50:50, arvab Tartu Ülikooli politoloog Karmo Tüür.

Ta rääkis "Terevisioonis", et Ukraina keskvõimu soov, valimised läbi viia, on suur, samas on ka suur Venemaa tahe need nurjata.

"Üsna suur tõenäosus on, et lähipäevil korjatakse kokku rahvusvahelised vaatlejad, viiakse nad riigist välja ja jäävad valimised toimumata. See on suuresti see, mille nimel kogu see mäsu Ida-Ukrainas toimubki - viia Ukraina sinnamaani, et keskvõimud kuulutaksid välja erakorralise olukorra ja erakorralise olukorra tingimustes ei saa Ukraina konstitutsiooni kohaselt valimisi toimuda," rääkis Tüür.

Valimised lükataks politoloogi sõnul sellisel juhul edasi ning korraldataks pärast erakorralise olukorra lõppemist.

Tüür selgitas, et praegu toimub Ukraina idaosas sisuliselt Venemaa erioperatsioon, mille tuumikuks on sõjaväeluure ja eriüksuste ohvitserid. Juurde on täideviijateks palgatud kohalikke rahulolematuid, näiteks kriminaale, samuti statiste kohalike elanike seast, keda kasutatakse nö kilbina.

"Tegemist on sihikindala plaanipärase tegevusega, mille eesmärk on viia Ukraina olukord, eriti idaosas sinnamaani, et kas, punkt üks, jäävad presidendivalimised üldse ära erakorralise olukorra tõttu või, punkt kaks, need valimised küll toimuvad, aga nad toimuvad mitte kogu Ukraina territooriumil, mille tõttu ja saab hiljem nende tulemusi vaidlustada, millised need ka ei oleks," arvas Tüür.

Ta nentis, et Ukraina keskvõim idaosa eriti ei kontrolli, samuti on kontroll puudulik riigipiiri üle Venemaa kohal, samuti on raske kontrollida pagunikandjaid.

Rääkides tugevamatest presidendikandidaatidest, tõstis Tüür esile miljardäri ja endise ministri Petro Porošenko, kelle toetus ulatub viimastel kuudel 30-40%-ni. Porošenkole järgneb ekspeaminister Julia Tõmošenko 10-15%-ga. Kumbki neist ei saa Tüüri arvates esimeses voorus tõneäoliselt vajalikku häältearvu ning tuleb teine voor, mille võidab tõenäoliselt parteitu Porošenko.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: