Narva Aleksandri kogudus otsib võimalusi hiigelvõla tasumiseks ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Narva Aleksandri kogudus peab kohtuotsuse järgi maksma AS-le Eviko 531 000 eurot. Nii Viru maakohus kui ka Tartu ringkonnakohus tuvastasid, et kogudus on Evikolt laenu võtnud ja seda ka kasutanud.

Varem on koguduse õpetaja Villu Jürjo väitnud vastupidist, kinnitades, et võlg on kogudusele kunstlikult tekitatud ja et laenulepingut sõlmitud ei ole. Tänaseks on Jürjo koguduse juhatuse liikme kohalt tagasi kutsutud ja praegu juhib Narva Aleksandri kogudust Viru praost Peeter Kaldur, vahendasid ERRi raadiouudised.

Kalduri sõnul ringkonnakohtu otsust edasi kaebama ei hakata ja võlg on vaja ära maksta. Ta märkis, et kogudusel sellist raha ei ole, samas on suhteliselt palju kinnisvara ning mõnest objektist tuleb ilmselt loobuda.

"Eks me püüa Evikoga jõuda kokkuleppele, kuidas seda täpselt talitada. Paugupealt kõike maksma hakata on kindlasti võimatu," ütles Kaldur.

Ainus vara, millest kogudus mitte mingil juhul loobuda ei kavatse, on Narva Aleksandri kirik. Kalduri sõnul on mitmes mõttes tegu eestluse ja Eesti riigi sümboliga. Praost märkis, et kogudus on seatud raskesse seisu ja vastutus selle eest lasub Villu Jürjol, kelle ametiülesannete täitmise Narva koguduses on konsistoorium peatanud kuni selle aasta lõpuni.

Kaldur nentis, et Jürjo tegutses mittelubamatul moel konsistooriumi ja koguduse juhatuse loata. "Selle küsimusega tuleb ka tegeleda, ega midagi ei ole parata. Kui keegi teeb mingisuguse kuriteo - ma julgen niimoodi ütelda - siis peab ta selle eest ka vastutama."

Praosti hinnangul on poolemiljonilise võlaloo tagamaad äärmiselt keerulised ja täit selgust selles pole. Samas on Kalduri arvates raha võetud kiriku taastamiseks ja vähemalt osa raha on sellele ka kulutatud.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: