Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Börsi juht: riigifirmade börsile toomine aitaks kauplemisaktiivsusele kaasa

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna börsi kauplemisaktiivsus on madalseisus. NASDAQ OMX Tallinna juhatuse esimehe Rauno Klettenbergi sõnul on ka teiste börside käive praegu väiksem kui kriisieelsel ajal. Klettenbergi sõnul võiks usalduse tõusule kaasa aidata riigifirmade börsile toomine.

Majandusportaali E24 andmetel on Tallinna börsi tänavu nelja esimese kuu käive võrreldes aastataguse ajaga ligi 40 protsenti väiksem. Tallinna Börsi juhi Rauno Klettenbergi sõnul on käive madal olnud juba paar aastat ja hinnanguid andes tuleb arvestada ka teiste börssidega, vahendasid ERRi raadiouudised.

"Kui me vaatame börsi käivet Tallinnas ja Baltikumis tervikuna, siis on ta juba kvartalite lõikes olnud 2011. aasta neljandast kvartalist suhteliselt samal tasemel, ei ole ta oluliselt langenud ega ka märgatavalt tõusnud. Madalad käibed börsil ei ole mitte ainult Baltikumi ega ka Tallinna küsimus, vaid käibed on tervikuna langenud võrreldes 2010. ja 2008. aastaga ehk kriisieelse ja -järgse perioodiga," ütles Klettenberg.

Pärast võlakriisi pole investorite usaldus taastunud, tõdes Klettenberg. Ebakindlust lisavad ka Ukraina-sündmused ja Venemaa.

"See on mõjutanud kogu aktsiabörsi nii siin regioonis kui ka Põhjamaades. See süvendab veelgi ebakindlust ja inimesed on praegu pigem valmis ootama kui investeerima," selgitas ta.

Tallinna börsi on kritiseeritud vähese likviidsuse ja vähese hulga ettevõtete pärast. Rauno Klettenberg loodab siiski börsile uusi ettevõtteid meelitada.

"Meie ise ei saa kahjuks ettevõtteid börsile tuua, küll aga saame rääkida sellest, mida on vaja, et ettevõte saaks börsile tulla ja me saame otse ettevõtetega suhelda. Siin meil käib igapäevane aktiivne töö nii potentsiaalsete ettevõtetega, kes võiksid börsile tulla kui ka börsile sisenevate ettevõtetega," rääkis ta.

Asjatundjate sõnul on Tallinna börsil ka häid omadusi. Äripäeva investorite edetabelisse kuulujad tõid muuhulgas esile, et Tallinna börsil noteeritud ettevõtete kohta on info hästi kättesaadav ja liigub kiiresti. Väike ettevõtete arv vähendab ka info hulka, mida investor peaks läbi töötama, kui tahab midagi osta.

Klettenbergi sõnul saaks ka riik kaasa aidata, et huvi Tallinna börsi vastu suureneks. "Minu kindel veendumus on endiselt, et riik saaks oma ettevõtete tulekuga muuta börsi aktiivsemaks, kindlasti suurendada huvi. Kasvaks just institutsionaalsete investorite huvi," rääkis ta, lisades, et börsile oleks vaja just rohkem suuri ja mitmeharulisi ettevõtteid.

Klettenberg usub ka, et kui riigiettevõtted Tallinna Börsile tuleksid, suureneks ka pensionifondide huvi Eestisse investeerida. Riigiettevõtete börsileminek nõuab poliitilist otsust. Seni pole ei rahandusministeeriumis ega majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis sellist otsust tehtud.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: