Eamets: väliskeskkonna mõju Eesti majandusele alles hakkab avalduma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eametsa sõnul ei ole Ukraina kriisi mõju täna veel Eesti majandusele kohale jõudnud, kuid see hakkab peagi avalduma

Statistikaameti andmetel langes Eesti sisemajanduse kogutoodang tänavu esimeses kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 1,9 protsenti.

Eamets kinnitas "Aktuaalses kaameras" antud intervjuus, et majanduslanguses oli süüdi soe talv ja odav elekter. Samas märkis ta, et väliskeskkonna mõjud alles hakkavad avalduma.

"Kui me täna ütleme, et Ukraina kriisi mõju ei ole Eesti majandusele väga kohale jõudnud, siis ei tohi unustada, et Ukraina kriisi ja Venemaaaga majandussuhete teema hakkab mõjutama ka Soome ja Läti majandust ehk meie suuremaid kaubanduspartnereid. See kaudne mõju on täna veel Eestile avaldumata," selgitas ta.

Eamets rääkis, et kevadel rahandusministeeriumi riigieelarve strateegia jaoks koostatud majandusprognoos ei arvestanud väliskeskkonna muutust või Ukraina kriisi. Tema sõnul oli juba siis selge, et see prognoos ei ole väga realistlik ning nüüdne prognoos võib avaldada mõju ka riigieelarvestrateegiale.

Professor vihjas, et see võib tähendada, et valitsuse antud lubadused ei ole seetõttu väga pädevad. Ta lisas, et kui Eestis tuleb kokkuvõtteks 0-protsendiline majanduskasv, on meil isegi hästi läinud.

Eamets usub, et juba augustis avaldatav järgmine majandusprognoos saab olema palju realistlikum.

Transiidiärimehed korraldavad kolmapäeval oma kriisikonverentsi. Eamets tõdes, et see näitab asja tõsidust. "On aru saada, et ukrainasõbralike riikide suhtes Venemaa väga sõbralikult ei vaata. Oleme seda ka pärast pronksiööd tunda saanud. Me peame arvestama ka seda, kui aktiivselt on Venemaa oma sadamatesse investeerinud - see mõju hakkab täna ka Eesti transiidis selgelt sisse tulema," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: