Terras: liitlased ei kaitse meid, kui me pole ise võimelised end kaitsma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras ütles, et kuigi tema hinnangul peaksis Eestis olema pidevalt kohal liitlaste üksused, ei kaitse viimased meid, kui me ise ei ole suutelised end kaitsma.

Terras rääkis ETV saates "Välisilm" antud intervjuus, et Venemaa agressioon Krimmis ja praegused sündmused Ukrainas aitasid panna mõtlema neid inimesi, kes ei uskunud, et Venemaalt on võimalik oht tavalistele Euroopa riikidele olemas. 

Ta arutles, et esimene äratuskell Lääne-Euroopale oli Gruusias ja ka Tšetšeenias toimunud sündmused. "Gruusia oli oluline hetk, aga n-ö Gruusia äratuskell löödi vaikseks. Samas mõni riik natuke ärkas," tõdes kindralmajor.

"Esiteks saime omale NATO suunalt kaitseplaani, Rootsis toimus tõsine mõttemalli muutus, meie suured liitlased pöörasid rohkem tähelepanu ka sellele piirkonnale, kuid siis muidugi väike häiritud uni taas tekkis. Seetõttu oli Ukraina puhul jälle äratusmoment olemas, kuigi võttis aega umbes nädal päris reaalsete sündmuste toimumisest, kui ka kõige suuremad NATO riigid hakkasid vaikselt aru saama, et midagi on valesti," selgitas Terras.

Kaitseväe juhataja hinnangul on täna tekkinud tõsine paradigma muutus. "Tagasi neid mõttemuutusi ei ole ilmselt väga lihtne pöörata. Vaikselt uinumine tänases olukorras tundub mulle võimatu. Mul on väga kahju, kui ma eksin," lisas ta.

Terras tõdes, et kuigi Eestis võiks olla kohapeal liitlaste üksuseid, ei kaitse liitlased meid, kui me ise ei ole võimelised seda tegema.

"Eesti jaoks on oluline, et jalaväelasest sõdur on välja õpetatud, varustatud ja relvastatud - Eestis endas ja oma vägedest. Kindlasti oleks hea, kui siin oleks pidevalt teiste liitlaste üksusi, aga minu jaoks on tegelikult veel olulisem, et siin ei oleks ainult USA, vaid ka teiste liitlaste üksusi nagu praegu näiteks Kevadtormil," rääkis kindralmajor.

"Arvan, et oluline on pidev üksuste siin paiknemine, kuna oleme äärealadel. /.../ Liitlaste kohaloleku näitamine on Eestis oluline. Arvan, et oleme teel sinnapoole," lisas ta.

Terras ütles, et täpne koht, kus liitlaste üksused peaksid asuma, pole tähtis, peaasi, et nad oleksid olemas ja meie enda väed oleksid ka võimelised koostööd tegema.

Kaitseväe juhataja tõdes, et ainus NATO piirkond, kus konventsionaalne jõudude vahekord on tasakaalust välja, on Balti riigid ja Poola. Kuigi see teadmine on kogu aeg olnud, on see täna realiseerunud veel rohkem kui varem.

Terrase sõnul on siin piirkonnas Poola tähtis julgeolekumängur, sest sel riigil on väga tugev riigikaitse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: