Uuring: kolmandik eestlastest eelistab mugavusest autosõitu ühistranspordile ({{commentsTotal}})

{{1399980630000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Tallinna tehnikakõrgkooli ühistranspordi kasutamise uuring näitab kõrget rahulolu olemasoleva ühistranspordiga, kuigi igapäevaselt kasutab ronge, busse, trolle või tramme vaid pool elanikkonnast.

Tehnikakõrgkooli autonduse õppetooli hoidja Sven Andreseni sõnul pole uuringu põhjal inimestel ratsionaalseid põhjuseid ühistranspordi vältimiseks.

"Ühistransport on enamikele põhimõtteliselt vastuvõetav ning selle kasutamise kogemus üldiselt positiivne, kuid endiselt istub enam kui kolmandik meist igapäevaselt ise autoroolis ning põhjendab seda asjaoluga, et lihtsalt meeldib autoga sõita," selgitas Andresen.

Ta tõi välja, et Eesti inimene jala ei käi ning ainus tõsine seletus Eesti autostumisele on harjumuse jõud: autoga üksi või kahekesi sõit on tavaks saanud, kuid kordades kulukam ja koormavam nii leib-, kogu- kui ühiskonnale tervikuna.

Andreseni hinnangul muudaks ühistranspordi populaarsemaks riigihangetel kilomeetrite ostmise asemel piltlikult öeldes reisijate ostmine ehk reisija huvide ja teenuse kvaliteedi esmaseks seadmine.

Tasuta ühistransport autosõitjate arvamust ei muutnud

"Linnatranspordis on tasuta ühistransport kui sotsiaalteenus küll reisijaid juurde toonud, aga samaaegselt on see viinud osa elanikkonnast ühistranspordi võimalikust kasutamisest kaugemale," lausus tehnikakõrgkooli õppejõud.

Teisalt on tema sõnul linnadevahelises transpordis uute riigi dotatsioonil sõitvate ja kunstlikult madalat piletihinda pakkuvate rongide kasutuselevõtt hakanud mõjutama kommertsalustel edukalt toimivat bussiliiklust.

Tehnikakõrgkooli ühistranspordi uuringu järgi leiavad kasutajad, et ühistransport peab graafikust kinni (68%), on turvaline (65%) ning peatused asuvad elukohale lähedal (62%).

Ühistranspordi miinustena toodi välja vaid ajakulu (58%) ja mõneti ebasobivaid sõidugraafikuid (50%). Peamised auto kasuks otsustamise argumentidena märkisid uuringus osalenud, et autos saab perega koos olla (70%) ning neile meeldib autoga sõita (69%).

2/3 reisijatest peab bussipiletite hinda taskukohaseks

Uuringu järgi eelistatakse linnaliikluses autobussi ning linnadevahelises liikluses rongist oluliselt enam kaugliinibussi.

Bussi eelistena mainisid küsitletud võimalust puhata ja lõõgastuda, autoga liiklemise ohtlikkust ning asjaolusid, et parkimise pärast pole vaja muretseda. 90% sõitjaist saab reisiinfo internetist ning kolmandik ostab e-pileti. Sõidupileti hind on vastuvõetav kahele kolmandikule küsitletuist.

Tehnikakõrgkooli autonduse õppetooli 15. aprillist 4. maini kestnud ühistranspordi uuringus osales 1227 eestimaalast. Küsitletute hulgas oli rohkem naisi (67%) ja kõige rohkem vastajaid vanuses 21-30 (37%).

Uuring avalikustati täna Tallinnas toimunud rahvusvahelisel transpordikonverentsil, millel osales 200 transpordispetsialisti kaheksast riigist.

Eestis toimub maismaa-, mere- või õhutransporti kasutades aastas kokku circa 215 miljonit reisi.

Toimetaja: Anna-Liisa VillmannHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: