Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helsingin Sanomat: Ilves peab Soomes NATO vastu kasutatud argumente rumalateks

Presidendid Toomas Hendrik Ilves ja Sauli Niinistö 13. mail Helsingis
Presidendid Toomas Hendrik Ilves ja Sauli Niinistö 13. mail Helsingis Autor/allikas: AFP/Scanpix

Eesti presidenti Toomas Hendrik Ilvest ärritavad Soomes toimuvas diskussioonis NATO vastu kasutatud põhjendused, mida ta peab rumalateks ega varja seda, kirjutas Helsingin Sanomat.

"NATO-riigi president Ilves on nende hulgast, kelle lahendus on NATO-s: ta tahab Soomet ja Rootsit NATO-sse ja NATO üksusi alaliselt Eestisse, sai selgeks Soomes riigivisiidil viibiva Ilvese kõnedest. [[Soome president Sauli] Niinistö omalt poolt lähtub sellest, et rahu kaitsmist ei või EL-ist väljapoole viia, ehki selleks on vaja relvajõude," kirjutas ajalehe majandus- ja poliitikatoimetaja Anna-Liina Kauhanen.

Ajakirjaniku sõnul on Ilvese jaoks lahendus NATO läheduse tugevdamine Põhjalas, Niinistö meelest tuleks aga Ukraina kriisi arvesse võttes arendada Euroopa Liidus ühiskaitset. Ukraina kriis toonitab EL-i rolli rahu hoidjana, ütles ta.

"Kas on nii, et EL võib seda põhiülesannet  täita üksnes läbi NATO?" küsis Niinistö presidentide ühisel pressikonverentsil. "Ma ei mõtle seda, et NATO jäetaks väljapoole, aga EL-i jätmine väljapoole ei ole õige lahendus."

Kauhaneni arvates ei usu Ilves EL-i ühisesse kaitsesse, kuna see ei seo liikmesriike kohustusega üksteist kaitsta, hoolimata Lissaboni lepingu solidaarsusklauslitest. Eesti president küsis, milliste lennukitega saadaks Soome oma Pasi soomukid hätta sattunuid aitama. Ka ei saa ta aru näiteks sellest, kuidas lammutaks NATO liikmeks olek ajateenijate armee, see võimaldaks aga hoopis isikukulude pralt kokku hoida.

"NATO on presidentide aruteludes raske teema, ja seda kõige vähem seetõttu, et Soome ei soovi praegu NATO-sse saada, üritagu Ilves mida tahes. Ja Ilves üritabki kõvasti. Ta tahab tõesti väga NATO üksusi Eestisse ja Eesti ümber juurde NATO riike," kirjutas Kauhanen ning lisas, et ridade vahelt võis välja lugeda.Niinistö ärritust mõne Ilvese ütluse pärast.

Kuigi Soome ja Rootsi on väljaspool NATO-t, ei moodusta need Läänemere piirkonnas mingit julgeolekutühikut, ütles Niinistö. Kauhaneni sõnul vastas ta sellega Ilvese Rootsi lehtedes ilmunud umbusaldusavaldusele, et Soome ja ka Rootsi ei suuda oma kaitsmise eest ise hoolt kanda.

Ühel meelel olid aga Ilves ja Niinistö selles, et Ukraina kriis näitab, et üks ajajärk on lõppenud. Külma sõja järgne periood on läbi ning paistab, et tagasipöördumist selle juurde ei ole.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: