Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erivajadustega laste vanemad tahavad Tallinna rohkem väikeklasse

Foto: Postimees/Scanpix

Erivajadustega laste vanemad leiavad, et Tallinnas ei ole piisavalt koole, mis avaksid juba esimesel kooliaastal väikeklasse. Lahendusena suunab Tallinna laste nõustamiskomisjon näiteks kesklinnas elavad erivajadustega lapsed Tallinna Südalinna Kooli. Erivajadustega laste iga-aastane suunamine mingitesse kindlatesse tavakoolidesse ei ole aga Südalinna Kooli direktori sõnul mõistlik.

Nonna Mumma haridusliku erivajadusega seitsmeaastane poeg Georg soovis kooli minna juba eelmisel aastal. Georgi perekond pani poisi null-klassi, kuid seal oli tal keeruline hakkama saada. Seejärel läks perekond psühhiaatri jutule ja tuli välja, et Georg peaks koolis käima erivajadusega õpilaste klassis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Georg hakkab koolis käima eesti õppekeelega Ristiku Põhikoolis, kus õpivadki hariduslike erivajadustega õpilased, kes suudavad omandada põhihariduse riikliku õppekava alusel. Tallinnas on teiseks selliseks kooliks vene õppekeelega Lasnamäe põhikool. Mõlemad koolid saavad avada nii kaheteistkümne kui ka nelja õpilasega klasse.

Rohkemate lastega klass on mõeldud neile, kes on teistest maha jäänud psüühilise arengu poolest. Nelja lapsega väikeklass on õpilastele, kellel on autismi spektri häired või aktiivsus- ja tähelepanuhäired. Vaatamata sellele, et Ristiku põhikool ja Lasnamäe põhikool erivajadustega laste haridusele keskenduvad, leiab Nonna Mumma, et koolide valik on üsna väike.

Tavakoolid avavad väikeklasse enamjaolt alles siis, kui juba selles koolis käival õpilasel avastatakse erivajadus. Samuti üritab enamik koole väikeklasse avades kokku saada vähemalt kolm last, sest vastasel juhul peab kool leidma lisaraha klassi ülalpidamiseks. Nimelt rahastab riik õpilase kohta vaid kaheksat õppetundi nädalas ning kohustab kooli võimaldama õpilasele minimaalselt 20 õppetundi nädalas. Üks vähestest koolides, kes järgmisest kooliaastast esimeses klassis väikeklassi avab on Tallinna Südalinna Kool. Õpilased suunab sinna Tallinna laste nõustamiskomisjon

Tallinna haridusameti üldharidusosakonna juhataja Viivi Lokk ütles, et kui piirkonnas on mitu nõustamisotsuse saanud last, oleks äärmiselt mõistlik seda avada seal võimaluse korral ühes koolis vastav klass.

Tallinna Südalinna kooli direktori Veiko Rohunurme sõnul ei ole aga kindlasti mõistlik see variant, et igal aastal suunatakse esimesse klassi minevad erivajadusega lapsed mingitesse kindlatesse tavakoolidesse.

Tallinnas on praegu 21 õpilast, kes nõustamiskomisjoni otsusel peaks sügisel minema alustuseks just väikeklassi.

 

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: