Jaan Poska mälestusmärk hakkab kujutama hetke tema elust ({{commentsTotal}})

Foto: Virumaa Muuseumid/Wikimedia Commons, cc-by-sa-3.0

Jaan Poska mälestusmärgi võidutöö "Hetk" autorid on kolm arhitekti ning võidutöö kujutab Jaan Poskat ülikonnas, portfell käes, pilk suunatud Kadrioru Luigetiigi poole.

Jaan Poska saab Kadrioru parki, Luigetiigi kõrvale mälestusmärgi hiljemalt oma 150. sünniaastapäevaks, mis on 24. jaanuaril aastal 2016, vahendasid ERRi raadiouudised.

Mälestusmärgi skulpturaalse lahenduse ideekonkursile laekus tähtajaks 47 võistlustööd. Võidutöö on nimega "Hetk" ja see on kujuteldav hetk tema igapäevaelust.

Töö autorid on kolm arhitekti Pille Noole, Üllar Ambos, ja Ioannis Lykouras.

"Idee lähtepunktiks oli see, et mitte kujutada Jaan Poskat kui abstraktset tegelast ajalooraamatute lehekülgedelt, vaid kui reaalset inimest. Sellest tulenevalt võtsime välja ühe kujutletava hetke Postka igapäevaelust. Elades seal ligidal, oli ka tema ilmselt külastaja pargis," selgitas Lykouras.

Mälestumärk ei koosne aga ainult Jaan Poska kujust. "Kui Poska sai kujutatud kõndivana, siis sellest lähtuvalt tekkis mõte, kuidas kujutada tema elulugu - iga inimese elu koosneb lävepakkudest ja samamoodi on need sündmused, mis tegid Poskast Eesti ja Tallinna jaoks suurkuju, kujutatud tema selja taha jäävana kronoloogilises järjekorras,"rääkis arhitekt.

Žürii esimees, abilinnapea Taavi Aas märkis, et konkursil osales 47 tööd ning tase oli tugev. Võidutöö oli žürii üksmeelne otsus.

"Juba teises ringis märkisid 16 žüriiliikmest 14 ära selle töö. Kolmandas ringis, kui läks lõpparuteluks, oli juba eelnev konsensus selle töö puhul võrdlemisi suur. See töö ongi parim, sest see on hästi inimlik ja ülevaatlik, sellel on kaasas ka Poska elulugu mahamärgituna," selgitas Aas.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: