Kuressaares valmis väikelaevade kompetentsikeskus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinna tehnikaülikooli Kuressaare kolledž sai oma 15. sünnipäevaks valmis väikelaevade kompetentsikeskuse, milles on ka 60-meetrine bassein laevamudelite katsetusteks.

Täna pole Baltikumi esimeses laevamudelkatsetuste basseinis sõitmas veel tulevaste laevade vähendatud prototüübid, vaid Viljandist tulid noored mudeliehitajad oma laevu ja oskusi näitama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie bassein on disainitud spetsiaalselt väikelaevamudelite jaoks. See tähendab, et ta on küll teatud osas piiratud, aga sellele nišile just paras. See võimaldab pakkuda soodsamat hinda ja operatiivsemat kasutust," selgitas kompetentsikeskuse juhataja Jaanis Prii.

Kolm miljonit eurot maksma läinud keskuse katsebassein pole täna siiski veel päris valmis, aga ehk aasta lõpuks jõutakse see varustada ja häälestada ka juba vajalike seadmetega.

Väikelaevu projekteeriv ja ehitav Baltic Workboads, kelle toodangut võib kohata üle maailma, juurutab aastas tootmisse 2-3 täiesti uut väikelaeva ja seni on nende mudeleid katsetamas käidud Soomes-Rootsis.

"Seal on kiiruskatsed, lainekatsed ja ümberminekukatsed, seal me räägime sadadest ja tuhandetest eurodest. Kui me läheme välismaale, siis meil on üks mudel ja kui katse välja ei tule, siis me ei saagi minna võib-olla teist korda katsetama. Siinne bassein lisab lisapaindlikkust ja meie laevad muutuvad palju paremaks," rääkis Baltic Workboatsi juhataja Margus Vanaselja.

Sellise katsebasseini vajalikkust kinnitab ka nõudluse olemasolu. "Aasta lõpus on võimlik esimesed katsed ära teha. Ettevõtted ootavad ja meil on mudelid järjekorras," ütles Jaanis Prii.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: