Vitsur: riigi võõrandumine inimestest ja ettevõtjatest häirib konkurentsivõimet ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti riik on võõrandunud nii ettevõtjatest, kohalikest omavalitsustest kui ka inimestest, mis häirib Eesti konkurentsivõimet, leiab majandusanalüütik Heido Vitsur.

Ettevõtja Jaak Nigul rääkis intervjuus ETV saatele "Terevisioon", et tema arvates liigub Eesti konkurentsivõime negatiivses suunas ning selle eest tuleb vastutavaiks pidada eeskätt poliitikuid ja ametnikke, sest ettevõtjad saavad riiki mõjutada ainult teataval määral.

"Ma saan ju väga hästi aru, et Eestis palgad ei rahulda inimesi, ja ma üritaks ettevõtjana - ja üritan seda pidevalt - maksta rohkem. Aga ega mul ei ole ju väga palju midagi teha, sest nendel kaupadel on teatud turuhind maailmas. Ja meie ettevõtted on kõik eksportivad ettevõtted - ma ei saa sealt maksta rohkem, kui on selle kauba müügihinnast see teatud töötasu osa. Kuid Eestis on töötasu teatavasti maksustatud äärmiselt kõrgelt ja kui kasvab palk, mis inimene kätte saab, siis paraku kasvab ka see maksuosa, mis läheb riigile," rääkis Nigul.

Ta tõi näiteks, et kui töötaja saab kätte 1000 eurot, läheb see ettevõtjale maksma üle 1800 euro. Kui tööjõumakse vähendataks, siis ettevõtja jaoks palgakulu ei muutuks, töötaja saaks aga rohkem raha kätte. Kuid riik ei tule juba praegu meie maksutuludega välja ning umbes viiendik riigieelarvest laekub Euroopa Liidust.

"Meie riigieelarve on tegelikkuses juba ammu sügavas miinuses. Kuidas seda vahet siis täita, ei tea praegu," nentis Nigul.

LHV Panga majandusanalüütik Heido Vitsur ütles, et ettevõtluskliima ei ole Eestis oluliselt halvenenud, kuid ettevõtjad ei taju, et riik jälgiks maailmas toimuvaid arenguid, ja tunnevad endid üksijäetuina. Sellest probleemid tulenevadki.

"On ju selge, et Eestis on konkurentsiolukord natuke teine kui Soomes. Meie oleme avatud Soome tööleminekuga, mis survestab meie palkasid ülespoole. Ja on selge ka see, et kui sellises olukorras astutakse õigeid samme, mis tegelikult ettevõtlust muudavad läbipaistvamaks ja ausamaks, nagu on see kuulus autode käibemaksu ja siis tuhandeeuroline piir, siis selliste asjade tegemisel tuleb valida ka aega. Ja mis veel: need tuleb ajastada niimoodi, et ettevõtjatega saaks läbi rääkida ja kehtestada teatud lõtkuga need.

Nii et meil on ettevõtluskeskkonnas probleeme, need probleemid on süvenenud, sest ettevõtjad ja riik on teineteisest nagu kaugenenud, mõistavad teineteist vähem. Ja paraku tuleb tunnistada, et suurem probleem on siin riigis, mitte ettevõtjates."

Vitsuri sõnul häirib riigi võõrandumine ettevõtjatest, kohalikest omavalitsustest ja inimestest konkurentsivõimet palju rohkem kui tulumaksumäära üheprotsendiline muutmine.

"Kui ikka kõik need tasandid ühiskonnas üheskoos ei tööta, üksteist ei mõista, edukas riik ei ole võimalik," ütles Vitsur.

Ta ei pea aga madalate palkade põhjuseks ainuüksi kõrgeid tööjõumakse. Kui need isegi kaotada, oleksid teised maksud riigi samasuguse efektiivsuse juures kõrgemad ja inimestele tuleks ikka sama palka maksta, et maksud tasutud saaks. Vitsuri sõnul on küsimus riigi efektiivsuses - kuidas maksumaksja raha kasutatakse. Kuid jääb ka teine küsimus: sellest, kuidas riik maksumaksja raha paigutab, sõltub motivatsioon.

"Ja kas meil on praegu maksukoormus maksumaksjate suhtes õiglaselt ja efektiivselt jaotatud, on täiesti omaette küsimus," nentis Vitsur.

"Kui poliitikad ei muutu, ega ma ei näe, et seda olulist palgakasvu saaks siin tekkida. [---] Ma leian, et poliitikud peaksid lõpetama oma tegevuse lihtsalt iseenese jaoks. Meie - ma pean silmas  maksumaksjaid - oleme palganud poliitikud ja ametnikud selleks, et nad juhiksid riiki kogu ühiskonna huvides, aga praegu ma tunnetan, et nad juhivad seda iseeneste huvides. Ja see on vaja muuta," rääkis Nigul.

Vitsuri arvates on on võimalused Eesti majanduse elavdamiseks täiesti olemas. Ta ütles aga, et ei saa aru, miks ei suudeta siduda ettevõtlusega Eesti teaduslikku potentsiaali, millest on räägitud juba üle kümne aasta.

"See ongi paraku ainuke koht, kus meil on võimalik oma palkasid ja heaolu tõsta," ütles ta.

 

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: