Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peapiiskopiks kandideerib viis vaimulikku

Foto: Postimees/Scanpix

Kõik 12 praostkonda on oma otsuse teinud ja peapiiskopi kohale kandideerib hetkeseisuga viis vaimulikku.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) kirikukogu koguneb uue peapiiskopi valimiseks novembris ning on vähetõenäoline, et praeguseks üles seatud kandidaatidele veel mõni uus nimi lisandub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna praostkonna abipraost Arho Tuhkru selgitas, et kirikuseadustiku järgi on võimalik ka kümnel kirikukogu liikmel esitada oma kandidaat, kuid võimalus, et seda ka kasutatakse, on üsna väike.

Valga praostkonna sinod andis täna oma toetuse Ove Sanderile ning Järva praostkonna sinod otsustas eile toetada konsistooriumi kantsleri Urmas Viilma kandidatuuri. 

Kolm kandidaati viiest esindavad vaimulike nooremat ja kaks vanemat põlvkonda.

Noorema põlvkonna kandidaadid on veidi üle 40 aasta vanused. Usuteaduse instituudi rektor ja Nõmme koguduse õpetaja Ove Sanderit on praostkondadelt saanud kõige suurema toetuse. Urmas Viilma on konsistooriumi kantsler ja Tallinna Toomkoguduse õpetaja ning temal on kahe praostkonna sinodi toetus. Viljandi Jaani koguduse õpetaja ja Viljandi praostkonna praosti Marko Tiituse kandidatuur seati üles viljandlaste poolt.

Vaimulike vanemat põlvkonda esindavad lähenevatel peapiiskopi valimistel Tartu Pauluse koguduse õpetaja assessor praost Joel Luhamets ning Haapsalu Püha Johannese koguduse õpetaja, assessor praost Tiit Salumäe.

Mõlemad kandideerisid ka eelmisel peapiiskopi valimisel 2004. aastal ning mõlema võimalusi peapiiskopi saamiseks hinnati tookord kõrgeks. Kirikukogu valis aga peapiiskopiks Andres Põderi.

2004. aasta peapiiskopi valimistel oli samuti viis kandidaati. 1994. aastal, kui peapiiskopiks sai Jaan Kiivit, oli kandidaate vaid kaks.

Nüüd enne valimisi selgitavad kandidaadid oma seisukohti kirikukogu liikmetele

"On plaan küll, et on rohkem kohtumisi ka kogu vaimulikkonnaga, sest et peapiiskop on ju kogu kiriku peapiiskop. Põhiline on see, et kirikukogu liikmed teevad oma praostkondade otsuste ja südametunnistuse järgi valikud," lausus Tallinna praostkonna abipraost Arho Tuhkru.

Peapiiskop on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kõrgeim vaimulik juht ja ülemkarjane.

Peapiiskopi kirik on Tallinna toomkirik ning seal on jäädvustatud ka peapiiskoppide nimed. Järgmine peapiiskop astub siinsamas ametisse küünlapäeval, 2. veebruaril.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: