Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA seaduseelnõu tagaks Eesti kaitse Venemaa agressiooni eest

Foto: AP/Scanpix

USA 26 vabariiklasest senaatorit algatas "Venemaa agressiooni tõkestamise" seaduseelnõu, milles on ette nähtud sõjaline toetus Poolale ja Balti riikidele.

Eelnõu on ajendatud Ukraina kriisist ning sisaldab sõjalist abi Ukrainale, aga ka Moldova ja Gruusia toetamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestit külastas eelnõu algataja, Tennessee senaator vabariiklane Bob Corker.

Senaator Bob Corker kritiseeris oma 5. mail algatatud seaduseelnõu tutvustamisel senatis USA valitsust passiivsuses. Ta ütles, et kriisidele reageeritakse takkajärgi ning sanktsioonid on hambutud.

"Venemaa agressiooni tõkestamise" eelnõu peaks muuhulgas osutama sõjalist abi Läänemeremaadele.

Tervikuna seadust vastu ei võeta

"Ma pean silmas kohalolekut ja sellega oleme juba alustanud. Siinsed riigid on olulised, et hoida Euroopat demokraatliku, vaba ja ühtsena. Ma tean, et varem pole sellele piirkonnale kuigi palju tähelepanu pööratud. Venemaa kallaletung Ukrainale on õnneks inimeste tähelepanu siia suunanud," rääkis eelnõu algataja Eestit külastades.

Vaevalt aga eelnõu seaduseks saab, sest sellel puudub demokraatide toetus. Seda arvab ka eelnõu algataja ise. Corker loodab siiski, et mingi osa sellest realiseerub.

"Ma ei usu, et see seadus tervikuna vastu võetakse, aga ma usun, et osa sellest saab teoks. Praegu on siin 150 dessantväelast toetuse näitamiseks. Küllap on see USA ja NATO jaoks astmelaud, millelt edasi minna," selgitas senaator.

Eestis puudujääke õhutõrjes

Kaitseminister Sven Mikser ja reservkolonel Leo Kunnas on ühte meelt selles, milliseid vägesid meil liitlastelt kõige rohkem tarvis oleks: neid, mille loomine on kulukas ja kauakestev.

"Ameerika saapad Eesti ja teiste Balti riikide pinnal on üks kindlamaid heidutusfaktoreid. Näiteks õhukaitse - keskmaa õhutõrje - on üks selline võime, mida me tahaksime siin näha," lausus Mikser.

Kunnas nõustus samuti, et põhiline puudujääk on kesk- ja kaugmaa õhutõrjes, mida Eesti põhimõtteliselt ise ei suuda luua. 

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: