Eesti vaatleja võeti Donetskis separatistide poolt kinni ({{commentsTotal}})

{{1401194094000 | amCalendar}}
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Eile õhtul peeti Donetski lähistel kinni neli OSCE erimissiooni vaatlejat, nende seas üks Eesti meeskodanik.

Eesti välisministeeriumi teatel tegeleb olukorra lahendamisega OSCE. "Olukorda jälgivad Eesti diplomaadid esinduses OSCE juures, saatkonnas Kiievis ja välisministeeriumis, kes on pidevalt ühenduses OSCE esindajatega," teatas välisministeerium ERRi uudisteportaalile.

Välisminister Urmas Paeti sõnul tuleb OSCE vaatlejad viivitamatult vabastada ning nende töötamist ei tohi takistada. Tema sõnul on Eesti vaatleja nimi teada, kuid välisministeeriumil on OSCE-ga kokkulepe, et seda ei avalikustata.

"See on täiesti vastuvõetamatu, et OSCE vaatlejate tegevust niimoodi Ida-Ukrainas takistatakse. Olukord on väga keeruline, arvestades seda, et jõu ja relvaga on kohalikud niinimetatud separatistid sealses piirkonnas tegutsemas," lausus välisminister.

OSCE andmetel kadusid nende neli Donetski vaatlejat kohaliku aja järgi kuskil kella kuue paiku õhtul. Vaatlejad, kes olid pärit Eestist, Türgist, Šveitsist ja Taanist, olid tavapärasel vaatluspatrullil Luganski piiri lähedal.

OSCE Ukraina vaatlusmissiooni kõneisik Michael Bociurkiw ütles "Aktuaalsele kaamerale", et vaatlejatega kaotati kontakt siis, kui nad saatsid sõnumeid oma asukoha kohta. "Me ei ole nendest rohkem kuulnud. Sellest ajast alates oleme ilmselgelt kasutanud palju oma diplomaatilisi kontakte, et saada teada, kus nad on ja milline on nende olukord."

Bociurkiwi sõnul ei saa OSCE väita, et vaatlejad on kinni võetud. Välisminister Urmas Paeda sõnul on aga teadaolevale informatsioonidel tuginedes vaatlejate röövimine kindel.

"Aktuaalsele kaamerale" on diplomaatilistest ringkondadest aga öeldud, et OSCE esindajal õnnestus röövijatega kontakt saavutada ning läbirääkimisi alustada. Seni ei ole teada, mis tingimusi röövijad on esitanud. 

Ukraina välisministeerium avaldas seoses vaatlejate rühma kadumisega sügavat muret. Ametkonna hinnangul viitab kõik sellele, et vaatlejad peeti kinni "gruperingute poolt, kelle tegevus piirkonnas on ebaseaduslik". Ühtlasi nõuti Venemaalt vaatlejate viivitamatut vabastamist.

Ka Taani kaubandus- ja arenguminister Mogens Jensen kinnitas, et neli vaatlejat rööviti Taani valitsuse andmete kohaselt relvastatud separatistide poolt.

Vaatlejad olid läinud tavapärasele patrullsõidule Donetski idaossa, teatas OSCE Ukraina missioon. Praegu püütakse nende leidmiseks teha kõik, kasutades oma kontakte kohapeal.

Aprilli lõpul pidasid separatistid seitse OSCE sõjalise missiooni liiget kinni ühes Slovjanski kontrollpunktis, kuna kahtlustasid neid spionaažis. Vaatlejad vabastati alles nädal hiljem.

Ukraina siseminister Arsen Avakov teatas täna, et valitsusväed on Donetski lennuvälja ägedate lahingute tulemusena separatistide käest tagasi vallutanud.

Toimetaja: Sven Randlaid, Anna-Liisa VillmannHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: