Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loodav pereettevõtjate liit soovib esile tõsta rahvusliku kapitali rolli majanduses

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna asutatakse Eesti pereettevõtjate liit, mis soovib muuhulgas parandada ettevõtjate mainet Eesti ühiskonnas ja tõsta esile rahvusliku kapitali olulisust.

Idee algataja, autorendi- ja autoliisingu ettevõtte Ideal OÜ omanik Urmas Isok selgitas, et meil on küll olemas mitmed teised äriklubid nagu suurettevõtjate assotsiatsioon, kaubandus-tööstuskoda ja teeninduskoda, kuid pereettevõtjate liitu Eestis seni polnud, vahendasid ERRi raadiouudised.

Urmas Isok on ise ettevõtja olnud 23 aastat, tema poeg on pereettevõtte juhatuse esimees ja abikaasa ning tütar nõukogu liikmed. Pereettevõtteid iseloomustab tema sõnul suurem stabiilsus.

"Nad on stabiilsemad ja kestavad paremini üle majanduskriiside, sest neil on perekondlik huvi äri põlvest-põlve edasi anda," rääkis Isok.

Pereettevõtjate liit soovib muuhulgas parandada ettevõtjate mainet Eesti ühiskonnas ja tõsta esile rahvusliku kapitali olulisust.

"Ma tunnetan, et Eestis loodetakse liialt palju sellele, et välismaine otseinvesteeringud viivad meie majandust edasi. Me peame ikkagi omal maal olema peremehed ja looma töökohti," ütles Isok.

Liit hakkaks ettevõtjatele läbi viima ka erinevaid koolitusi. Esimene liidu liikmete asutamisjärgne kokkusaamine on kavandatud juuli algusesse ja siis planeeritakse liidu tegevuskava täpsemalt.

Asutajaliikmeid on praegu kokku 31 ja nende hulka on kaasatud inimesi mitmest põlvkonnast ehk ühest perekonnast on esindatud mitmed pereliikmed ja nende ettevõtted on väga mitmest eri valdkonnast.

Näiteks Estonian Business Schooli asutaja Madis Habakuk, Aare Tark advokaadibüroost TGS Legal, Alexela juht Marti Hääl, Nurmiko omanik Jaak Ungerson, kalandusettevõtjad Tiit ja tema poeg Toomas Kõuhkna, isa Jüri Kraft ja poeg Gunnar Kraft ja paljud teised.

Pereettevõtjatel on olemas ka üleeuroopaline liit ja ka üleilmne pereettevõtjate liidu katusorganisatsioon. Naaberriigis Soomes on sarnasel liidul Isoki sõnul tähtis roll.

"Soomes öeldakse nii, et ühe pereliikme ettevalmistus ettevõtte üle võtmiseks kestab reaalselt 15 aastat. Soomlased alustavad järeltulijate ettevalmistust ettevõtte juhtimiseks siis, kui lapsed on 15 aastased. Meil on sinna ikka väga pikk tee," rääkis ta.

Euroopa kogemus näitab Isoki sõnul tegelikult seda, et 70 protsendil juhtudest ei õnnestu perefirmat järeltulijale üle anda. Ta rõhutas, et pereettevõtjate järelkasvul pole teistega võrreldes sugugi lihtsam, sest neilt nõutakse oluliselt rohkem.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: