Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirurg: jalgrattakiivri nõudmine on kasulik kõigile osapooltele

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Majandus- ja siseministeeriumi koostöös algatati liiklusseaduse muudatus, mis kehtestaks jalgrattakiivri kandmise kohustuse kõigile rattureile. Kuigi vastukaja sellele nõudele on olnud üsna erinev, tuleb traumakirurg Peep Talvingu sõnul kiivri nõudmine kasuks kõikidele osapooltele.

 

Kiivri kandmine poodi sõites, tööle minnes ja trenni tehes võib peagi muutuda kohustuslikuks, kuid ratturid ise on selle seadusemuudatuse suhtes mitmel arvamusel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ei tundu väga mõistlik olevat," kommenteeris Jürgen. "Ma ei näe põhjust, miks ei peaks kandma," ütles aga Sulev.

Põhja-Tallinna regionaalhaigla (PERH) traumakirurg Peep Talvingu sõnul on kõik ratturid liikluses riski all ja kõige suurem oht õnnetuse korral on jalgratturitel peatrauma.

Viimati 2009. aastal tehtud uuring näitas, et kiivrikandjate vigastused on vähenenud. "Uuringud näitavad, et nendel haigetel, kes on kandnud kiivrit, on ajuvigastused langenud 70%. samuti on ülemise ja keskmise näo vigastused langenud. See on ju täiesti loogiline - kui sul on kaitse, kiiver, mis on ilusasti polsterdatud ja kinni, siis on sellel kaitsev efekt," selgitas kirurg.

Talving ütles, et haiglate ja taastuskeskuste ravi ja töö maksab ühiskonnale palju raha, seega peaks kiivri nõudmine igal juhul olema kasulik kõigile osapooltele.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri juhtivkorrakaitseametniku Veiko Kommusaare sõnul on ratturitega liiklusõnnetused võrreldes eelmise aasta maikuuga kasvanud.

Politsei propageerib igal juhul kiivri kandmist, kuid ütleb, et kiivrita sõidu trahvimist pole veel kokku lepitud ja ehk leidub sellele alternatiiv.

"Tegelikult ei ole meie eesmärk kedagi trahvida. Meie eesmärk on ennekõike rääkida sellest, et kiiver võib aidata teie vigastuste kergendamisele kaasa. Ka selle liiklusseaduseelnõu muudatuse raames ei ole karistamise poolt sellisel kujul täna arutatud," ütles Kommusaar.

Praegu on kiivrikandmine kõigile kohustuslik näiteks Austraalias, Uus-Meremaal ja mõnes USA osariigis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: