Küberkuritegudes kahtlustatavatel ei õnnestunud USA-le väljaandmist vaidlustada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Küberkuritegudes kahtlustatavatel Eesti kodanikel ei õnnestunud riigikohtus vaildustada kohtuotsuseid, millega jäeti muutmata nende USA-le väljaandmine.

Riigikohus leidis, et Timur Gerassimenko (33) ja Konstantin Poltevi (30) kaebused pole põhjendatud ning ei võtnud nende kaebusi arutusele.

Gerassimenko ja Poltev üritasid vaidlustada valitsuse mullu 14. novembri korraldust, millega otsustati nad edasiseks kriminaaluurimiseks ja kohtupidamiseks Ameerika Ühendriikidele välja anda.

USA justiitsministeerium esitas 2011. aasta 30. detsembril Eestile kirjaliku taotluse anda neile välja küberkuritegudes kahtlustatavad Eesti kodanikud Dmitri Jegorov (36), Timur Gerassimenko ja Konstantin Poltev. Samasuguse taotluse on USA ametivõimud teinud ka Vladimir Tšaštšini (33) suhtes.

USA ametivõimud kahtlustavad Eesti kodanikke vandenõus arvutisse sissetungimiseks, internetipettuses, tahtliku juurdepääsuga kaitstud arvutisse tungimises pettuse eesmärgil, lisaks rahapesus ja tahtlikus kaasosaluses rahalistes tehingutes, mille tulemusena soetati vara internetipettuse ja volitamata arvutisse sissetungimisega.

Ameerika Ühendriikide justiitsministeeriumi taotlus tugineb 2006. aastal allkirjastatud Eesti ja USA valitsuse vahelisel väljaandmislepingul.

Harju maakohus on tunnistanud Jegorovi, Poltevi ja Gerassimenko väljaandmise USA-le õiguslikult lubatavaks. Mehed antakse USA-le välja ilmselt pärast nende siin pooleli oleva kohtuprotsessi lõppu.

Praegu on pooleli kohtuprotsess, milles Jegorovit, Poltevit, Gerassimenkot, Valentina Tšaštšinat (65) ja Vladimir Tšaštšinit süüdistatakse kuritegeliku ühendusena toimepandud ulatuslikus rahapesus.

Sama süüdistus on esitatud ka nende kontrolli all olnud firmadele Tamme Arendus, Novatech, IT Consulting, Infradata ja Credit Union.

Esmaspäeval taotles riigiprokurör Piret Paukštys Tallinna ringkonnakohtus nende süüdimõistmist kuritegeliku ühendusena suures rahapesus ning nende karistamist reaalsete vangistustega ning firmadele suuri rahakaristusi.

Riigiprokuröri hinnangul on Vladimir Tšaštšini, Valentina Tšaštšina, Timur Gerassimenko, Dmitri Jegorovi ja Konstantin Poltevi ning nendega seotud firmade Tamme Arendus, Credit Union, IT Consulting, Ifradata ja Novatech süü tõendatud ning varasem maakohtu otsus, millega süüdistatavad õigeks mõisteti, tuleb tühistada.

Riigiprokurör taotles süüasja võtmefiguurile Vladimir Tšaštšinile kuueaastast, Valentina Tšaštšinale nelja-aastast, Gerassimenkole ja Poltevile kolme aasta ja kuue kuu pikkust ning Jegorovile kahe aasta ja kuue kuu pikkust vangistust.

Riigiprokurör taotles süüdistatavate kontrolli all olnud firmadele rahalisi karistusi vahemikus 20 000 kuni 100 000 eurot.

Ringkonnakohus langetab otsuse 26. juunil.

Mullu detsembris mõistis Harju maakohus kõik süüdistatavad kogu süüdistuse ulatuses õigeks, kuna leidis, et nende tegevuses puudus kuriteokoosseis.

Samas ei vabastatud Vladimir Tšaštšinit, Gerassimenkot, Jegorovit ja Poltevit vahi alt, sest nende suhtes on pooleli nende USA-le väljaandmise menetlus.

Mullu aprillis alanud protsessil ei tunnistanud ükski süüdistatavatest end kuritegeliku ühendusena toimepandud ulatuslikus rahapesus süüdi.

Süüdistus

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi suunas grupeering arvutikasutajad pahavara kasutades reklaamlehtedele, mille tulemusena said süüdistatavad internetireklaami vahendusfirmadelt tasu.

Süüdistuse järgi organiseeris Vladimir Tšaštšin 2006. aastast kuni 2011. aasta novembrini DNS Changer-nimelise pahavara väljatöötamist, levitamist ja haldamist, mille abil nakatati vähemalt neli miljonit arvutit umbes sajas erinevas riigis.

Pahavara võimaldas kontrollida nakatatud arvutite internetiseadeid, et suunata kasutajaid määratud lehtedele ja aadressidele või takistada teatud veebilehtede külastamist.

Samuti oli pahavaraga võimalik asendada veebilehtede sisu, sh reklaame ja linke. Kontrollides sel viisil nakatatud arvutite internetiliiklust, oli pahavara haldajatel võimalik suunata arvutite kasutajaid klikkima määratud reklaame, mille eest saadi tasu internetireklaami vahendamisega tegelevatelt äriühingutelt.

DNS Changer-nimelise pahavaraga seotud kuritegelikus ühenduses tegutsesid kokku kuus meest ja üks naine, kes tegelesid programmeerimise, tehnilise taristu haldamise ning välismaiste äriühingutega suhtlemisega.

Kuritegude toimepanemise tulemusena saadi internetireklaami vahendajatelt vara vähemalt 21,9 miljonit USA dollarit ja 234 000 eurot.

Kriminaalasja raames on konfiskeerimise tagamiseks arestitud 143 kinnistut, kuus sõidukit, üks väikelaev ning rahalisi vahendeid umbes 660 000 euro ulatuses.

Eesti kriminaalmenetluse raames esitas riigiprokuratuur Vladimiri Tšaštšinile süüdistuse kuritegeliku ühenduse loomises ning rahapesus, mis on toime pandud kuritegeliku ühenduse poolt, suures ulatuses ja vähemalt teist korda.

Gerassimenkot, Jegorovit ja Valentina Tšaštšinat süüdistab riigiprokuratuur kuritegelikku ühendusse kuulumises ning rahapesus suures ulatuses. Süüdistus on esitatud ka viiele juriidilisele isikule, mille kaudu on süüdistatavad juhatuse liikmena tehinguid teinud.

USA ametivõimude kriminaaluurimine

USA ametivõimud kahtlustavad Tšaštšinit ning veel kuut meest vandenõus arvutisse sissetungimiseks, internetipettuses, tahtliku juurdepääsuga kaitstud arvutisse tungimises pettuse eesmärgil.

Lisaks kahtlustatakse Tšaštšinit rahapesus ja tahtlikus kaasosaluses rahalistes tehingutes, mille tulemusena soetati vara internetipettuse ja volitamata arvutisse sissetungimisega.

Politsei- ja piirivalveameti, riigiprokuratuuri, Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi, FBI, NASA ja USA prokuratuuri koostööna peeti 2011. aasta 8. novembril kinni kuus meest ja üks naine, keda kahtlustati ulatuslikus arvutikelmuses ja rahapesus.

Nende kuritegude uurimiseks tegid Eesti ja Ameerika Ühendriikide õiguskaitseasutused pikka aega koostööd.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: