Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigi ja omavalitsuste rahalised tehingud muutuvad tulevast aastast avalikuks

Foto: Postimees/Scanpix

Valitsus hakkab järgmisel nädalal arutama avatud valitsemise partnerluse kava järgmiseks kaheks aastaks, mis näeb ette, et tulevast aastast on kõik riigi ja omavalitsuste rahalised tehingud internetis avalikkusele nähtavad.

Selleks, et riigi ja omavalitsuste rahaasjad selgemaks saaksid on kavas avalikustada andmed, mille arv ulatub kümnetesse miljonitesse eurodesse, ütles rahandusministeeriumi nõunik Andrus Jõgi "Aktuaalsele kaamerale".

Et numbrites selgust saada on vaja veidi harjumist ja uurimist ning huvi. Rahaasjad tunduvad veidi hämarad ja ilmselt on igal inimesel ka oma ettekujutus sellest, kuhu läheb maksumaksja raha.

"Tihtipeale ma ise tajun seda, et tegelikkus võib olla täiesti teistsugune. Nüüd inimesed saavad kontrollida, kui palju nende ettekujutus tegelikult tõele vastab," märkis Jõgi.

Peaminister Taavi Rõivase sõnul on tähtis, et oleks rohkem inimesi, kes huvituksid poliitikast ja ühtlasi ka sellest, kuhu läheb maksumaksja raha.

"See on inimeste endi ostsutada, enda kaasa rääkida, millised otsused teevad omavalitsused ja riik. Kui me tolereerime seda, et raha läheb oluliste teemade asemel sinna, kuhu ta meie kui kodanike hinnangul ei peaks minema, siis me tegelikult anname sellele oma vaikiva heakskiidu," rääkis Rõivas.

Rahaasjade läbipaistvuse suurendamine tähendab kavas seda, et avalikkus näeb internetis nii omavalitsuse tehinguid kui ka avalik-õiguslike ning valitsussektorisse kuuluvate muude asutuste raamatupidamise andmeid. 

Ülevaated omavalitsuse rahaasjadest on praegu juba kättesaadavad veebilehel riigiraha.fin.ee. Andmed riigi rahakoti kohta jõuavad avalikkuseni järgmisel aastal.

"Eesmärk on, et riigi rahaasjad oleksid läbipaistvad ja eelarve koostamine ise oleks läbipaistev protsess. Õnneks on ka tegevuskavas need lubadused olemas," märkis E-riigi Akadeemia e-demokraatia programmi direktor Liia Hänni.

Täna arutasid vabaühenduste-, ministeeriumite ja erinevate organisatsioonide esindajad avatud valitsemise partnerluse tegevuskava aastani 2016. Tegu on rahvusvahelise algatusega, millega Eesti liitus kolm aastat tagasi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: