Tori vallas kaevati ühishauast välja kuue hukatud Saksa sõduri säilmed ({{commentsTotal}})

{{1402328945000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tori vallas Randivälja külas kaevati ühishauast välja kuue sõja ajal hukatud Saksa poolel võidelnud tundmatu mehe säilmed.

Matmispaiga olemasolust saadi teada sealkandis sündinud ja noorpõlves elanud mehe mälestusteraamatust, mida ta oma eluajal avaldada ei lubanud. Randivälja Külaselts kavatseb säilmed kombekohaselt kalmistule ümber matta, vahendas "Aktuaalne kaamera."

Paul Raudsepa mälestusteraamatu "Pulma Pauli pajatused" andis Randivälja külaselts just välja ning seal kirjutatu põhjal otsustatigi matmispaik üles otsida ja mahalastud meeste säilmed välja kaevata. Nimelt nägid Paul Raudsepp, tema isa ja naaber 1944. aasta septembris, kuidas Vene sõjaväelased kuus Saksa mundris meest metsa viisid ning kuidas sealt hakkas kostma karjeid ja laske. Siis saabus vaikus ja Vene sõjaväelased lahkusid, misjärel julgesid kohalikud mehed minna ja hukatud maha matta.

Raudsepp kirjutab, et kõik mahalastud olid eestlased - seda järeldasid nad sinimustvalgetest vappidest nende vormidel. Nüüd, 70 aastat hiljem, pole siia maetuid tuvastada mingit lootust.

"Kui arvestada seda matmispaika siin, siis ei tule kõne alla ka igal pool armastatav DNA. Teine küsimus on alati see, et kui sellised proovid ka saaks võtta, siis kellega neid võrrelda. Eks need mehed olid selleks hetkeks juba Saksa armeest deserteerunud, võib-olla ka oma isikutunnusžetoonid minema visanud. Lisaks olid pealtnägijate mälestuste järgi need Vene sõdurid, kes nad maha lasid, nende dokumendid ära põletanud," rääkis kaitseministeeriumi lepingupartner Arnold Hunt.

Randivälja Külaseltsi liige Mait Laas ütles, et matmispaika oli väga raske leida ja 1990. aastatel ei leidnud seda ka Paul Raudsepp ise, sest haavapuu, mille tüvesse ta risti oli lõiganud, oli maha võetud.

"Paraku jah, kui Paul tuli siia 1990. lõpus, kui ta oli juba 80 aastat vana, siis enam nii väga mälu ei püüdnud seda kinni, sest keskkond oli muutunud ja kõik oli kuidagi teisiti kui nooruses. Ta oma sisimas ikkagi tegelikult lõpuni lootis seda leida ja sellest ka teada anda," rääkis Randivälja Külaseltsi liige Mait Laas.

Matmispaik leiti tänu sellele samale haavapuusse lõigatud ristile. Puud enam polnud, aga kellelgi oli meeles kust see maha võetud sai.

Randivälja külaselts kavatseb kuue sõduri säilmed kalmistule ümber matta. Miks Paul Raudsepp raamatut oma eluajal välja anda ai soovinud, polegi nii raske arvata. Ta teenis Saksa sõjaväes ja oli vangilaagris, hiljem töötas sovhoosidirektorina. Elu pani teda valikute ette, nagu seda juhtus paljude eestlastega.

 

Vaata ka täismahus videot!

Toimetaja: Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: