Graafik | milliseid kaupu Eesti importis ja eksportis ({{commentsTotal}})

Olulise osa Eesti ekspordist moodustavad puit ja puidutooted.
Olulise osa Eesti ekspordist moodustavad puit ja puidutooted. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kaupade eksport kahanes 2014. aasta aprillis 5 ja import 4 protsenti võrreldes eelmise aasta sama kuuga. Eksport langes peamiselt elektriseadmete väljaveo vähenemise tõttu.

Aprillis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 143 miljonit eurot, mis võrreldes möödunud aasta sama perioodiga suurenes 11 miljoni võrra, teatas statistikaamet. 

Kõige enam eksporditi Eestist elektriseadmeid (viiendik koguekspordist), mineraalseid tooteid (11 protsenti), põllumajandussaadusi ja toidukaupu (10 protsenti) ning puitu ja puittooteid (10 protsenti).

Oluliselt vähenes elektriseadmete eksport (30 miljoni euro võrra), samuti keemiatööstuse tooraine ja toodete eksport (21 miljoni euro võrra). Samal ajal kasvas mineraalsete toodete ning metalli ja metalltoodete väljavedu (kasv mõlemal 7 miljonit eurot).

Aprillis imporditi Eestisse kõige rohkem elektriseadmeid (17 protsenti Eesti koguimpordist), mineraalseid tooteid (12 protsenti) ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu (12 protsenti). Suurim langus toimus mineraalsete toodete ja mehaaniliste masinate sisseveos (vastavalt 21 ja 17 miljoni euro võrra). Samas kasvas põllumajandussaaduste ja toidukaupade sissevedu (7 miljonit eurot).


Enim kahanes eksport Leetu (18 miljoni euro võrra) ja Venemaale (10 miljoni euro võrra). Eksport Leetu vähenes mineraalsete toodete (sh elektrienergia) ning kaubavagunite väljaveo kahanemise tõttu. Samas kasvas eksport Belgiasse ja Lätti mineraalsete toodete väljaveo suurenemise tõttu.

Oluliselt vähenes kaupade sissevedu Rootsist (20 miljoni euro võrra), Lätist (16 miljoni euro võrra) ning Venemaalt (9 miljoni euro võrra). Rootsist kahanes elektriseadmete (sh elektroonikaseadmed) ning mõõte- ja kontrollinstrumentide sissevedu. Lätist vähenes mineraalsete toodete (sh mootorkütus ja elektrienergia) sissevedu.

Enim kasvas kaupade sissevedu Soomest (16 protsenti), kust imporditi rohkem mineraalseid tooteid (sh mootorikütus ja elektrienergia).

SRÜ riikide puhul kahanes enim eksport Venemaale, Kasahstani ja Ukrainasse. Venemaale eksporditi vähem mineraalseid tooteid (sh määrdeõlid) ning meditsiiniaparatuuri ja -instrumente.

Kasahstani vähenes peamiselt mehaaniliste masinate (sh kopad, ekskavaatorid) ning transpordivahendite (sh traktorid) eksport ning Ukrainasse keemiatööstuse (sh väetised) ja mehaanilised seadmete (sh kodumasinad) väljavedu.

enemaalt ja Valgevenest vähenes mineraalsete toodete (sh maagaas ja gaasiõli) import ning Ukrainast vagunite import.
Võrreldes 2014. aasta märtsiga jäi aprillis eksport samale tasemele, kuid import kahanes ühe protsendi jagu.

Toimetaja: Marju HimmaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: