Keskpank: pankadele pealesunnitud kontorivõrk tuleks klientidel kinni maksta ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Panga asepresident Madis Müller ei poolda pankade kontorivõrgule ühtlaste ja rangete reeglite kehtestamist, kuna lõppkokkuvõttes tuleks selle eest maksta klientidel endal.

Müller rääkis Vikerraadio saates "Vikerhommik", et keskpangal pole ühtegi seaduslikku hooba sundimaks panku kontoreid või automaate alles hoidma.

"Seadusega saaks ette näha, et pangad peavad katma Eesti ühtlaselt ja tihedalt kontorite ning sularahaautomaatidega, kuid iseasi, kas see on mõistlik," rääkis Müller Vikerraadiole.

"Kui me sunnime äriettevõtteid tegema kulutusi, mis neile majanduslikult mõistlikud pole, siis see lööb välja kuskil mujal. [Pankade puhul] muude teenuste hindades või intressitasemetes - kas maksame kõrgemaid laenuintresse või saame vähem hoiuseintresse," selgitas ta.

"Selles mõttes pole [ulatuslik kontori- ja automaadivõrk] ühiskonnale tasuta. Ei tasu arvata, et see tuleks panga omanike taskust," toonitas Müller.

"Loomulikult me mõistame, et sularahateenus peab olema kättesaadav üle terve Eesti. Euro - ka sularahana - on ametlik maksevahend ning seda peab olema võimalik kasutada Eesti riigis igal pool," ütles ta.

"Selles mõttes meid kindlasti huvitab, et teenus kui selline oleks piisavalt kättesaadav. Eks see vaidlus täna käibki selle üle, mis tähendab "piisavalt"," lisas keskpanga asepresident.

"Mulle tundub, et kohati on inimeste reaktsioon mõnevõrra emotsionaalne, aga teiselt poolt ma saan ka täiesti selgelt aru, et kui mõnes väiksemas kohas kaob ära järjekordne teenus /.../, siis loomulikult tekitab see pahameelt ja küsimusi," ütles Müller.

"Mulle tundub, et võib-olla peaks eelistama paindlikke ja uusi lahendusi - soovitatavalt vabatahtlikud kokkulepped pankadega - selle asemel, seadusega panna ühtsed ja ranged reeglid, mis kokkuvõttes läheks meile väga kalliks maksma," kinnitas ta.

Ühtse automaadivõrgustiku osas toonitas Müller, et ilmselt tähendaks see vähem automaate.

"Kui oleks ühine anonüümne sularahaautomaatide võrgustik, mis tegutseb puhtalt kommertsalustel, siis ma kahtlustan, et meil oleks sularahaautomaate veel vähem kui täna. Veelgi vähem tõenäoline on, et neid pandaks üles vähemasustatud kohtadesse," märkis ta.

Majandusminister Urve Palo kutsus tänaseks kokku ümarlaua, et arutleda pangateenuste kättesaadavuse üle maapiirkondades.

Ümarlauale on kutsutud Swedbank, SEB, pangaliit, Eesti Pank, Eesti Post, tarbijakaitseamet, maaomavalitsuste liit ja linnade liit.

Swedbank plaanis alates 1. juulist sulgeda kontorid Kosel, Sauel, Orissaares, Tapal, Türil, Väike-Maarjas, Abja-Paluojas, Räpinas ning Tõrvas. Ühiskondlikule survele vastu tulles jääb aga füüsiline pangateenus neis kohtades vähemalt aastaks ajaks veel alles.

Toimetaja: Oliver KahuHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: