Kross: Iraagis toimuv sarnaneb Ida-Ukraina olukorraga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iraan kasutab ära kõik võimalused, et oma huve edendada ja Iraagis toimuvasse sekkuda, nagu teeb ka Venemaa naaberriigis Ukrainas, leiab julgeolekuekspert Eerik-Niiles Kross.

Krossi sõnul on Iraagis puhkemas sunniitide ja šiiitide vaheline täiemõõduline ususõda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Julgeolekueksperdi hinnangul on eriti ohtlikud šiiidi juhtivvaimulike üleskutsed usukaaslastele ühineda Iraagi armeega ning minna võitlema sunniitlike äärmuslastega. Tema meelest on Iraagi konflikt juba muutunud võitluseks erinevate relvarühmituste vahel, kus Iraagi armeele on jäänud kõrvaline roll.

Samuti on Krossi kinnitusel Iraagis juba sõdimas ka naaberriigi Iraani sõjaväelased.

"Mõnes mõttes on selline paralleelolukord Ida-Ukrainaga: on üsna palju väiteid, et Iraani sõdurid juba sõdivad Iraagis, kuigi Teheran väidab, et veel ei ole vägesid saadetud. On päris selge, et kui Iraan ei ole kogu seda situatsiooni provotseerinud, siis vähemalt kasutab ära kõik võimalused, et oma huve edendada ja Iraagis sekkuda," rääkis julgeolekuekspert.

Blair: Iraagi probleeme ei põhjustanud lääneriikide invasioon

Suurbritannia endine peaminister Tony Blair lükkas täna tagasi kriitika, mille kohaselt on Iraagi praeguste probleemide põhjuseks diktaator Saddam Husseini kukutamisega päädinud lääneriikide invasioon 2003. aastal.

"Isegi kui me oleksime jätnud Saddami 2003. aastal ametisse, siis 2011. aasta Araabia revolutsioonid Tuneesias, Liibüas, Jeemenis, Bahreinis, Egiptuses ja Süürias oleksid ikka tekitanud suuri probleeme Iraagile. Te ju näete, mis juhtub, kui diktaator jäetakse kohale, nagu on juhtunud Bashar al-Assadiga praegu Süürias - probleemid ei kao kuhugi," selgitas ta.

Blairi silmis põhjustab Iraagi praeguse raske olukorra peamiselt Süüria kodusõda, aga oma osa on ka peaminister Nouri al-Maliki valitsuse saamatusel.

Peaministri sõnul põhjustaks Süüria kodusõda Iraagis pingeid ja rahutusi ka siis, kui Saddam Hussein endiselt võimul oleks.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: