Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nissi põhikooli juures peeti näidislahingut

Foto: ERR

Nissi põhikooli juures toimunud Harju maakaitsepäeval sai aimu sellest, kuidas peeti lahinguid Vabadussõja ajal. Sõdurite endi sõnul on ajaloost palju õppida.

Kui Kaitseliidu malevad näitasid, kuidas tehakse kahjutuks teele omaalgatusliku kontrollpunkti ehitanud terroristide grupp, siis sõjaajaloo klubi Front Line etendas episoodi 95 aasta tagusest ajast. Eesti väed olid jõudnud juba riigipiiridest väljapoole, tagalasse olid aga jäänud veel mõned Punaarmee salgad, mis tuli hävitada. Näidislahingut vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänapäeva professionaalse sõjaväelase pilgule on selline olukord tuttav. Vahe on relvades ja kiiruses.

Scoutspataljoni kapten Andres Blank rääkis, et põhimõtteliselt näeb lahing tänapäeval samasugune välja.

"Vahendeid on tänapäeval natuke rohkem ja vahendid on paremad. Aga üldiselt on põhimõte sama, see rakuke tuleb kontakti saada ja siis tuleb ta hävitada, kas tiibmanöövriga või siis ümberhaaramisega."

Ajaloost on nii mõndagi õppida, kinnitavad ka sõjaajaloo klubi liikmed, kellest enamus on kas kaitseliitlased või kaitseväe palgal.

"Me kohtume väga palju ka veteranidega, kes reaalselt osalesid nendes lahingutes, just Teise maailmasõja lahingutes ja sealt näeb ka seda poolt, mida tundis siis see tavaline inimene selles lahingus. Reeglina oli see suhtumine ikka üks ja sama, et vahet ei olnud, kummal pool sa sõdisid, kõik olid inimesed, kõik tahtsid koju, keegi ei tahtnud surma saada," rääkis MTÜ Front Line Eesti juhatuse liige Reimo Leol.

Sõjaajaloo klubi kogub ka 20. sajandi sõdadega seotud esemeid, tihtipeale ei oska inimesed aga neid hinnata.

MTÜ Front Line Eesti liige Heiki Muda selgitas, et enamus inimesi ei tunne ära möödunud sajandi sõdadega seotud esemeid ning viskavad need minema või viivad vanametalli kokkuostu.

"Näiteks noored, kes on saanud päranduseks vana talu. On väga palju juhtumeid, kus leitakse sõjaaegseid mundreid, esemeid. Kõik lihtsalt visatakse minema, sellepärast, et ei saada aru, mis asi see on, inimesed ei tunne ära," ültes Muda.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: